Trina Vertex S: mały rozmiar, duża moc

Trina Solar wprowadziła na początku roku swoje nowe, wysokowydajne moduły serii Vertex S. Są to pierwsze moduły z klasy mocy 400 Wp tego producenta i mają kilka specjalnych cech. W tym artykule poznasz najważniejsze informacje dotyczące serii Vertex S.

Pierwsze wysokowydajne moduły firmy Trina dotarły już do Europy i są specjalnie zaprojektowane do dachowych systemów fotowoltaicznych. W szczególności są to serie Vertex S TSM-DE09.08 i TSM-DE09.05. Moduły chińskiego producenta są dostępne w klasach mocy od 380 do 395 Wp oraz od 390 do 405 Wp.

Trina Vertex S

Trina Vertex S: cechy modułów pod lupą

Po pierwsze, wysoką wydajność modułów zapewnia 120 monokrystalicznych ogniw PERC o wielkości 210 mm, rozmiar ten gwarantuje najwyższą moc. Co więcej, dzięki innowacyjnej technologii NDC (non-destructive cutting – cięcie bez uszkodzeń) została osiągnięta najlepsza wytrzymałość na zginanie i czysty wygląd przekroju. W wyniku tego uzyskano idealną wydajność przy minimalnej jednostce ogniwa. Ogniwa powinny również utrzymywać prąd modułu na niskim poziomie, dzięki czemu moduły dobrze współpracują z optymalizatorami i inwerterami. Prąd zwarciowy modułów Vertex S wynosi ok. 12 A.

Trina Vertex S - technologia NDC
Porównanie tradycyjnego cięcia ogniw z technologią NDC

Panele składają się teraz z 5 rzędów ogniw, poprzednio model Trina miał 6 rzędów. Firma zmniejszyła także odstępy między ogniwami z 2 mm na 0,5 mm (technologia High density), zapewniając w ten sposób większą powierzchnię aktywną ogniwa. Technologia Multi-busbar poprawia absorpcję światła i rozpraszanie prądu, a także zmniejsza rezystancję szeregową.

Trina Vertex S - technologia high density
Odstępy między ogniwami u modułów tradycyjnych i modułów Trina Vertex S

Podsumowując, technologie te pozwalają na zwiększenie mocy wyjściowej modułu aż do 405 Wp. Oznacza to do 65 Wp więcej mocy, a także sprawność wynosi ponad 21%. Ponadto moduł zawiera 3 diody bypass, które interweniują w przypadku zacienienia i zabrudzeń na panelach.

Kompaktowe rozmiary

Model Trina Vertex S TSM-DE09.08 ma czarną ramę i białą folię tylną (backsheet), model TSM-DE09.05 jest wersją w pełni czarną (all black). Specjalny proces czernienia i sortowanie maszynowe mają na celu uzyskanie jednolitego koloru komórek. Wymiary modułu wynoszą 1754 × 1096 × 30 mm (wys. × sz. × gł.), a ciężar to 21 kg. Zmodyfikowana została również konstrukcja ramy. W ten sposób firma Trina chce ułatwić załadunek, przenoszenie i instalację paneli.

   
Model   
   
TSM-DE09.08
   
TSM-DE09.05
Zakres mocy    390–405 Wp    380–395 Wp   
Ogniwa    120 monokrystalicznych ogniw PERC 210 mm   
Kolor ramy    Czarna    Czarna   
Folia tylna (backsheet)    Biała    Czarna   
Wymiary (wys. × sz. × gł.)    1754 × 1096 × 30 mm    
Waga    21,0 kg   
Wytrzymałość na śnieg (obciążenie próbne)    6000 Pa   
Wytrzymałość na wiatr (obciążenie próbne)    4000 Pa   
Gwarancja na produkt / moc    15 lat / 25 lat   
Obszar zastosowania    Projekty mieszkaniowe / komercyjne   

Podsumowanie Trina Vertex S

Z pewnością seria Vertex S zapoczątkowała nową erę paneli w firmie Trina. Nowe modele są dostosowane do rynku europejskiego i nadają się do domów, a także dużych projektów PV. Należy pamiętać, że Trina osiąga wysoką wydajność dzięki zastosowaniu monokrystalicznych ogniw PERC o wielkości 210 mm, technologii MBB (multi-busbar) oraz mniejszej odległości między ogniwami (technologia high density). Dodatkowo, seria Vertex S jest pierwszą linią produktów Trina, która została objęta 15-letnią gwarancją natychmiast po wprowadzeniu na rynek. Co więcej, dzięki kompaktowemu stosunkowi wagi do rozmiaru, obchodzenie się z modułami pozostaje bardzo łatwe.

Kluczowe informacje:

  • Na rynku europejskim pojawiły się 2 serie modułów Vertex S o mocach od 380 do 395 Wp oraz od 390 do 405 Wp.
  • Dzięki zastosowanym ogniwom, technologiom multi-busbar (MBB) oraz non-destructive cutting (NDC), a także węższym odstępom między ogniwami (high density), panele Trina Vertex S osiągają doskonałą wydajność.
  • Panele Vertex S są nie tylko kompaktowe, ale również łatwe w obsłudze.
  • Gwarancja dla tych modeli to 15 lat na produkt i 25 lat na moc.
  • Seria Vertex S jest przeznaczona zarówno do zastosowań domowych jak i komercyjnych.

Moduły Trina Vertex S u Memodo

Twoja firma planuje instalacje systemów PV i w związku z tym szukasz wiarygodnego dostawcy modułów i innych produktów? Skontaktuj się więc z firmą Memodo, która ma już duże doświadczenie i od wielu lat dostarcza systemy fotowoltaiczne w sąsiednich Niemczech, gdzie dystrybutor został pierwszym niezawodnym dostawcą komponentów PV. Teraz przychodzi też ze swoją wiedzą specjalistyczną do Polski. Ponadto, wiele cennych informacji pozyskasz za pośrednictwem blogu oraz regularnego newsletteru.