The smarter E Europe w skrócie: informacje i nowości z największych targów PV w Monachium

W dniach 11-13 maja 2022 r. w Monachium odbyły się targi the Smarter E Europe, które przyniosły nam wiele nowych produktów, intensywnych rozmów, ale też kilka wyjątkowych niespodzianek od Memodo. Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych punktów The Smarter E Europe 2022.

Nastroje panujące podczas największych targów przemysłu energetycznego The Smarter E Europe, jak również jego poszczególnych części: Intersolar Europe, ees Europe, Power2Drive Europe i EM-Power Europe, były bardzo pozytywne. Łącznie wydarzenie zgromadziło 1 356 wystawców na 132 tys. m² powierzchni wystawienniczej, a także ponad 65 tys. zwiedzających ze 149 krajów. Na targach można było również znaleźć Meeting Point Memodo przygotowany dla naszych klientów i gości targów.

Nastroje w branży PV

Podobnie jak organizatorzy targów, również Bundesverband Solarwirtschaft e.V. (Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Energetyki Słonecznej) oceniło nastroje w branży jako bardzo pozytywne. Utrzymuje się również tendencja wzrostowa w zakresie zainstalowanej mocy PV. W pierwszym kwartale 2022 roku odnotowano wzrost o 32% wyższy niż w pierwszym kwartale 2021 roku, przy czym najwięcej działo się w segmencie przydomowych instalacji.

Nowości w Memodo

Podczas targów ogłosiliśmy wiele niespodzianek, nad którymi pracowaliśmy przez ostatnie miesiące. Jedną z nich jest wyłączne partnerstwo dystrybucyjne na produkty firmy Jinko Solar w zakresie nowych magazynów energii i inwerterów. W naszym portfolio pojawią się również produkty jednej z największych nowości, firmy Energizer. Ponadto firma Memodo zaprezentowała po raz pierwszy nowatorski projekt dla segmentu komercyjnego – Peakplan. Pozwala on przygotować zindywidualizowane koncepcje energetyczne dla firm instalacyjnych, przedsiębiorstw o wysokim zużyciu energii, dużych gospodarstw rolnych i inwestorów. Na razie to rozwiązanie jest testowane w Niemczech.

Meeting Point Memodo

Nowe produkty od BYD po SMA

Oprócz niespodzianek przygotowanych przez Memodo, nie zabrakło również nowości zaprezentowanych przez naszych producentów. Oto skrót tych najważniejszych:

ProducentPrzegląd produktówNajważniejsze info
GoodWeAC-Wallbox7, 11 lub 22 kW
Możliwość wykorzystania nadwyżki energii
GoodWeInwerter hybrydowy serii ET15-30 kW
3 MPP-Tracker
Zasilanie rezerwowe
BYDMagazyn HVCZasilanie rezerwowe i funkcja off-grid
Technologia ogniw LFP
7,8 kWh do 70,5 kWh
BYDBattery-Max LiteDo 5 MWh
Peak Shaving
Optymalizacja autokonsumpcji
Wysokie bezpieczeństwo dzięki Blade Battery
SungrowSungrow AC-Charger11 kW
SungrowSungrow SG125CX-P212 MPP-Tracker
Maks. moc wyjściowa 125 kVA
Maks. wydajność 98,5%
SolarEdgeSolarEdge Home System„All in one“ System
Nowy falownik hybrydowy
Nowy magazyn
Nowy Backup-Interface dla zasilania zastępczego
EnergizerEnergizerKompletne portfolio PV
Produkty typu hardcase, takie jak mobilne magazyny energii
Jinko SolarMagazyn niskonapięciowy modułowy4,6 do 18,4 kWh
Bateria litowo-żelazowo-fosforanowa
Jinko Solar3-fazowy falownik hybrydowy Zasilanie rezerwowe
Wejście AC
Jinko SolarAll-in-one-SystemInwerter akumulatorowy i hybrydowy kombi, 1-fazowy
10 kWh
Meyer BurgerNowa generacja modułówDalszy rozwój istniejącej technologii
Docelowe wartości sprawności modułów powyżej 22%
Nowe narożniki ramy zapewniają lepsze odprowadzanie wody i zanieczyszczeń
K2 SystemsK2 ClampWysokość ramy od 25 do 40 mm
Kompatybilny ze wszystkimi konstrukcjami do dachów skośnych: SingleRail, SolidRail, Insertion System, MiniRail 2.0, SpeedRail, MultiRail i uniwersalnym systemem zaciskowym K2
K2 SystemsDome 6 SystemSystem 0°, jako system podwyższony o 10° lub 15°
K2 SystemsTileHookPłaski hak do płytek
Bezpośrednie wprowadzenie obciążenia do krokwi
Zgodność z systemem SingleRail
IntilionScalestacKoncepcja ochrony przeciwpożarowej FLEPS
LG Energy SolutionsRESU FlexJednostka sterująca i maks. 4 moduły bateryjne
Energia użytkowa 8,6 i 17,2 kWh
SMAEV Charger Business2 x 22 kW
Interfejs RFID i OCCP

BYD: lepsza dostępność i rozwiązanie komercyjne

W nowej generacji systemów serii HVC firma BYD po raz kolejny zwiększyła pojemność swojego produktu, zmniejszając jednocześnie wagę i wielkość. Producent zapowiedział także pozytywne zmiany dotyczące dostępności produktów ze względu na użycie innych komponentów. Pojemność nowych akumulatorów BYD wynosi od 7,8 kWh do 70,5 kWh. Dzięki certyfikatowi IP55, akumulatory mogą być również używane na zewnątrz. Produkt został zaprojektowany w bezpiecznej technologii litowo-żelazowo-fosforanowa (LFP), która zapewnia długą żywotność, a także wysoką wydajność. Akumulator BYD HVC jest kompatybilny z systemami SMA, Fronius, Kostal, Sungrow i GoodWe. Ten magazyn energii może być również wykorzystywany do zasilania awaryjnego/rezerwowego oraz w projektach off-grid.

Oprócz serii HVC, BYD zaprezentował również Battery-Max Lite. Modułowe, skalowalne rozwiązanie komercyjne dla mocy od 30 kWh do 5,76 MWH. Producent zastosował technologię Blade Battery, rodzaj akumulatora LFP. Oprócz tego, firma BYD położyła nacisk na bezpieczeństwo . Ponadto konstrukcja typu „plug-and-play” pozwala na prosty montaż produktu, a otwarte interfejsy zapewniają łatwą integrację systemu. Dzięki Max Lite możliwa jest optymalizacja własnego zużycia energii, oszczędzanie energii w godzinach szczytu oraz tworzenie rezerwy/back-up.

BYD Battery-Max Lite

Sungrow: bardziej kompletny dla domów

Dotarły do nas również najświeższe wiadomości od Sungrow. Wraz z ładowarką Sungrow EV-Charger na rynek wchodzi nowy wallbox AC. Zapewnia moc ładowania 11 kW i jest wyposażony w 4 tryby ładowania: od ładowania ekologicznego i prądu sieciowego o natężeniu maksymalnie 6 A do szybkiego ładowania z pełną mocą, niezależnie od źródła. Oprócz tego urządzenie wyposażone jest w technologie RFID, która zabezpiecza dostęp do ładowania.

Firma Sungrow wprowadziła również nowy komercyjny falownik, który jest następcą modelu SG110CX. SG125CX-P2 ma teraz 12 MPP trackerów i maksymalną moc wyjściową 125 kVA. Jak zwykle wydajność pozostaje w bardzo wysokim przedziale, wynoszącym maksymalnie 98,5%.

Ładowarka Sungrow EV Charger i nowy komercyjny falownik

SolarEdge: Home sweet Home

SolarEdge Home System to kompleksowe rozwiązanie: moduły, falownik hybrydowy, wallbox, akumulator, backup interface i inteligentne urządzenie zarządzające. O całym systemie pisaliśmy więcej tutaj. W ostatnim czasie w ofercie pojawiły się także nowe produkty: SolarEdge Home Bateria niskiego napięcia, falownik SolarEdge Home Hub oraz SolarEdge Home Backup Interface. Co istotne, komponenty komunikują się ze sobą za pośrednictwem zintegrowanej sieci Energy Home, która działa bezprzewodowo.

SolarEdge Home System

Energizer: fotowoltaiczna nowość

Energizer? Czy nie są to przypadkiem producenci baterii? Nie tylko! Energizer Solar to kompletna oferta systemów fotowoltaicznych, która wchodzi właśnie na rynek europejski. W ich ofercie znajdują się moduły, magazyny energii, falowniki, także rozwiązania związane z ładowaniem pojazdów elektrycznych. My natomiast mamy zaszczyt być wyłącznym partnerem dystrybucyjnym produktów Energizer w Europie. W ofercie znajdą się m.in. następujące pozycje:

  • Energizer Homepower: uniwersalny system o pojemności od 6,1 kWh do 24,4 kWh z funkcją zasilania awaryjnego
  • Seria falowników Energizer Force, Force S i Force T: falowniki 1- i 3-fazowe
  • Energizer Home Hybrid: bateria wysokonapięciowa o pojemności od 3,97 do 27,8 kWh
  • Moduły Energizer Beam: moduły monokrystaliczne z technologią PERC o mocy od 365 do 550 Wp
  • Wallboxy i stacje ładowania Energizer: od wallboxów AC o mocy od 7 kW do stacji ładowania DC o mocy 480 kW
Produkty Energizer

GoodWe: nowy wallbox i falownik hybrydowy

GoodWe również pochwalił się swoimi nowościami. Po raz pierwszy zobaczyliśmy nowy GoodWe Wallbox, czyli EV Charger. Wallbox AC będzie dostępny w wersjach o mocy 7, 11 lub 22 kW, do ładowania jednofazowego lub trójfazowego z wykorzystaniem energii PV. W przypadku większych stacji ładowania, GoodWe EV Charger jest kompatybilny ze wszystkimi popularnymi wallboxami dostępnymi na rynku europejskim.

Oprócz EV Charger firma GoodWe zaprezentowała również nowe 3-fazowe falowniki hybrydowe serii ET o mocy od 15 do 30 kVA z 3 MPP trackerami. Są one w stanie zapewnić zasilanie awaryjne. W przypadku awarii sieci wariant o mocy 30 kW może dostarczyć 10 kW na fazę.

GoodWe Wallbox

Jinko Solar: prezentuje akumulatory i falowniki

Jinko Solar rozszerza swoją ofertę produktów o system typu All-in-one, czyli „wszystko w jednym” – układany jeden na drugim system magazynowania niskiego i wysokiego napięcia oraz hybrydowy falownik 1- lub 3-fazowy. Wszystkie systemy magazynowania energii są wyposażone w akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe. Magazyn niskonapięciowy z możliwością układania w stosy zwiększa pojemność użytkową z 4,6 do 18,4 kWh. Daje to możliwość montażu do 4 modułów baterii jednej na drugiej. 3-fazowy hybrydowy falownik o mocy 8, 10 lub 12 kVA może tworzyć zasilanie awaryjne, jest również wyposażony w wejście prądu przemiennego dla generatorów lub małych turbin wiatrowych. Co więcej, system typu All-in-one jest wprowadzany na rynek jako połączenie magazynu i hybrydowego falownika o pojemności 10 kWh. Wszystkie nowe produkty Jinko są dostępne wyłącznie w portfolio Memodo.

Akumulatory i falowniki Jinko Solar

Meyer Burger: nowe narożniki zapewniają mniejszą podatność na zabrudzenia

Firma Meyer Burger oferuje obecnie moduł biały, moduł czarny i moduł szkło-szkło. Ich moc wynosi od 370 do 400 Wp. Na przełomie roku firma Meyer Burger planuje wprowadzenie nowej generacji modułów: Meyer Burger White, Meyer Burger Black, Meyer Burger Glass, Meyer Burger White C&I dla większych instalacji dachowych, jak również moduły dla instalacji komercyjnych i przemysłowych.

Wszyscy nowicjusze rozwijają istniejące ogniwa, opierając się na technologii heterozłącza. Meyer Burger chce jednak rozmieścić ogniwa bez przerw. W połączeniu z technologią SmartWire miałoby to dać możliwość uzyskania wydajności modułów, która przekroczyłaby 22%. Firma Meyer Burger standaryzuje wymiary do powierzchni mniejszej niż 1,8 m². Co więcej, producent wprowadza nowe narożniki ramy, które poprawiają odprowadzanie wody z modułu i optymalizują efekt samooczyszczania.

Moduł Meyer Burger

K2 Systems: nowy zacisk

Firma K2 zaprezentowała nowy zacisk, który będzie pasował do wszystkich systemów dachów skośnych. Nowy zacisk środkowy i końcowy K2 Clamp pasuje m.in. do blach dachówkowych, trapezowych i falistych. Ponadto nadaje się do ram o wysokości 25-40 mm i jest wyposażony w mechanizm MK2 do szybszego wkręcania. Oprócz tego K2 oferuje TileHook, czyli produkt do wymiany dachówek. Innowacyjny łącznik zastępuje obróbkę dachówki i przenosi obciążenia bezpośrednio na krokwie. Posiada 3-krotną regulację wysokości i jest kompatybilny z systemem SingleRail.

Wszystkie dachy płaskie można obecnie wyposażyć w system Dome 6 w różnych wariantach, na przykład jako system równoległy do dachu 0°, jako system podniesiony o 10° lub 15°, ze stałym połączeniem lub bez, z zabezpieczeniem przed upadkiem lub z mocowaniem po krawędzi długiej lub krótkiej.

K2 CrossHook

Nasze wnioski

Rozwiązania w zakresie dywersyfikacji i bezpieczeństwa energetycznego jeszcze nigdy nie były tak ważne jak teraz. Cele związane z ochroną klimatu, gwałtownie rosnące ceny energii elektrycznej, ropy, gazu i węgla, a także obecna sytuacja geopolityczna jeszcze bardziej przyspieszają rozwój OZE.

Memodo miało również swój punkt spotkań, w którym informowaliśmy naszych klientów i gości targów o naszych nowych produktach. Pojawiło się także wiele ciekawych nowości od najbardziej znanych producentów. Były także niespodzianki. Najważniejszym wydarzeniem targów Intersolar 2022 była prezentacja nowych magazynów energii i falowników firmy Jinko Solar, a także produktów Energizer PV, nowe rozwiązania K2 Systems, wallboxy firm Sungrow i GoodWe oraz rozwiązania komercyjne BYD HVC i BYD Max Lite.

Podsumowanie

  • W dniach 11-13 maja 2022 r. przedstawiciele branży PV spotkali się na targach The smarter E Europe w Monachium.
  • Na targach było obecne również stoisko Memodo. Udało nam się podpisać umowy dystrybucyjne na wyłączność z dwoma producentami.
  • Na targach zaprezentowano również wiele nowych produktów. Wśród nich znalazły się magazyny energii i falowniki firmy Jinko Solar, czy też nowy akumulator BYD HVC.