Sungrow Hybrid – nowy falownik 3-fazowy

Pierwsze 3-fazowe inwertery hybrydowe firmy Sungrow opuściły już nasz magazyn. Jak to często bywa, od wprowadzenia produktu na rynek minęło kilka miesięcy. Ten czas, który upłynął jest zatem wystarczającym powodem do głębszego zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat produktów Sungrow Hybrid.

W skrócie o Sungrow

Od 1997 roku Sungrow chce zapewnić każdemu czystą energię. Wszystko zaczęło się od zamówienia na sygnalizację kolejową zasilaną energią solarną. Dziś firma jest jednym z wiodących producentów urządzeń technicznych w zakresie produkcji energii słonecznej, wiatrowej, magazynowania energii, układów napędowych do pojazdów elektrycznych oraz pływających systemów fotowoltaicznych w Chinach. Badania i rozwój są bardzo ważnymi aspektami dla Sungrow, dlatego firma co roku składa kilkaset wniosków patentowych.

Sungrow zmierza ku przyszłości

Wraz z wprowadzeniem 3-fazowego inwertera hybrydowego natychmiast pojawiło się ogromne zainteresowanie wśród klientów. Falowniki hybrydowe nie są już rzadkością i używa się ich w prawie każdej instalacji domowej. Trend wyraźnie prowadzi w kierunku praktycznie całkowitego zużycia własnego samodzielnie wyprodukowanej energii słonecznej. Falowniki hybrydowe Sungrow dostępne są w różnych klasach wydajności, dzięki czemu można obsługiwać prawie wszystkie rozmiary systemów fotowoltaicznych w sektorze prywatnym. Oto wersje produktu:

Jeśli chcesz mieć jeszcze wyższą klasę wydajności i miejsce na akumulator, możesz podłączyć równolegle dwa falowniki hybrydowe. Dzięki wykorzystaniu portu komunikacyjnego jako interfejsu pomiędzy dwoma falownikami, jedna trójfazowa hybryda może być używana jako urządzenie nadrzędne (Master), a druga jako urządzenie podrzędne (Slave). Od jesieni 2020 roku jest dostępna aktualizacja oprogramowania, która umożliwia kaskadowe połączenie z pięcioma urządzeniami.

Ważne cechy techniczne:

 • Moc AC: 5 – 10 kVA
 • Połączenie sieciowe: 3-fazowe
 • 2 trackery MPP
 • Zakres napięcia roboczego MPP: 150 V – 1000 V
 • Oddzielne podłączenie wysokonapięciowego akumulatora
 • Maksymalna moc ładowania i rozładowania akumulatora: 7,5 – 10,6 kW
 • Praktycznie brak emisji hałasu: 30 dB
 • Możliwa praca kaskadowa dwóch 3-fazowych hybryd
 • Zintegrowana ochrona przeciwprzepięciowa AC + DC typu 2
 • Otwarty protokół Modbus dla np. Meteocontrol, SolarLog i energybase
 • Sprawność: 98,5%

Zakres dostawy:

 • Falownik hybrydowy Sungrow
 • Wspornik naścienny ze zintegrowaną poziomicą
 • Złącze sieciowe AC
 • Konektor back-up AC
 • Złącze komunikacyjne (RS485, akumulator CAN bus, wejścia cyfrowe, wyjście przełączające SG)
 • 2-3 pary wtyczek i gniazd MC4
 • 1 para złączy i gniazd Sunclix do podłączenia akumulatora
 • Osłona złącza LAN
 • Moduł WLAN
 • Licznik Chint Smart Meter 80 A do pomiaru bezpośredniego
 • Kabel połączeniowy 10 m do licznika Smart Meter

Instalacja inwerterów Sungrow Hybrid

Przyjrzeliśmy się bliżej inwerterowi hybrydowemu, falownik ten już działa w naszym laboratorium testowym w Norymberdze. Montaż trwał kilka minut. Przy wymiarach 460 x 540 x 170 mm i wadze 26 kg inwerter jest bardzo praktyczny. Przed zawieszeniem falownika na ścianie należy najpierw wyciągnąć ołówek i narysować punkty mocowania wspornika ściennego. Urządzenie nie przechodzi do pozycji pochylonej, ponieważ uchwyt ścienny zawiera poziomicę. Złącza na spodzie urządzenia są wyraźnie oznaczone. Jedyne śruby, które trzeba dokręcić, to te od wtyków AC.

Złącza w 3-fazowym falowniku hybrydowym Sungrow
Złącza w 3-fazowym falowniku hybrydowym Sungrow

Moduł fotowoltaiczny podłącza się w klasyczny sposób za pomocą złączy MC4. W celu podłączenia akumulatora powiemy tylko jedno: Sunclix. Sungrow dostarcza wraz z falownikiem wszystkie niezbędne złącza.

Uruchomienie i monitoring przez aplikację iSolarCloud

Uruchomienie odbywa się za pośrednictwem aplikacji iSolarCloud od Sungrow. Do tego nie potrzeba połączenia internetowego, ponieważ aplikacja łączy się z falownikiem przez Bluetooth. Następnie krok po kroku cel zostanie osiągnięty. Do bezpłatnego monitoringu nie potrzeba wiele, przede wszystkim połączenie WLAN lub LAN. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z połączenia WLAN, będzie potrzebny dodatkowy flash disk.

Funkcje specjalne: w aplikacji jest utworzony system z różnymi hierarchiami dla twojej firmy instalatorskiej. W związku z tym otrzymujesz tylko jeden kod, który możesz przekazać swoim współpracownikom. Tak zbudowana jest struktura iSolarCloud. Za pomocą aplikacji możnesz przeglądać i zarządzać wszystkimi systemami fotowoltaicznymi, które kiedykolwiek zostały zainstalowane przez Twoją firmę. Dzięki temu masz całkowity przegląd i kontrolę nad wszystkimi instalacjami PV.

Z odpowiednim magazynem energii przeciwko awariom zasilania

Falownik hybrydowy jest kompatybilny z dwoma głównymi producentami na rynku akumulatorów: BYD i LG Chem

Sungrow Hybrid z BYD Battery Box Premium i modułami PV
Połączenie Sungrow Hybrid z BYD Battery Box Premium i modułami PV

W celu szybkiego wyboru odpowiedniego rozmiaru akumulatorów, w naszym sklepie internetowym zebraliśmy odpowiednie zestawy magazynów energii:

Jeśli Twój projekt nie wymaga na razie magazynowania energii, możesz użyć inwertera hybrydowego „tylko” jako falownika PV z tą zaletą, że system będzie zawsze gotowy do podłączenia akumulatora.

Nadchodzi burza? Dzięki rozwiązaniom Sungrow Twoi klienci są chronieni przed awariami sieci. Falownik hybrydowy ma zasadniczo dwa połączenia AC. Pierwsze połączenie AC jest używane do pracy równoległej z siecią. Drugie połączenie dla wyjścia rezerwowego back-up. Przekaźnik prądu przemiennego znajduje się między tymi dwoma połączeniami. System przełącza się w tryb zasilania rezerwowego po 20 ms. Oprócz tak szybkiego czasu przełączania, system ma również prawdziwy system czteroprzewodowy, dzięki czemu falownik jest zdolny do jednej trzeciej asymetrii w trybie back-up. W sumie w przypadku awarii zasilania przez falownik może przepływać do 3,3 kW na fazę bez dodatkowych urządzeń przełączających – co jest prawdziwą zaletą.

Ważne funkcje techniczne w trybie off-grid:

 • Czas przełączania z zasilania sieciowego na rezerwowe: 20 ms
 • Wysoka wydajność rozładowania akumulatora: 3,3 kW na fazę
 • Asymetria
 • Brak dodatkowych skrzyń back-up

SG-Ready w cenie

Praca pompy ciepła z falownikiem PV ma nie tylko sens, ale także zwiększa jej własne zużycie. Styk SG-Ready jest zamontowany na stałe w falowniku i dzięki temu może on być obsługiwany bez dalszej aktywacji. Sungrow oferuje różne tryby pracy do sterowania pompą ciepła, takie jak ręczny tryb Start/Stop, tak zwany „Switch Mode”. Oprócz tego tryb „Intelligent Mode” jest ważny dla podłączenia do systemu fotowoltaicznego. Falownik automatycznie kontroluje pracę w przypadku nadwyżki energii PV. W ten sposób w domu można wyregulować przyjemną temperaturę.

Nasza ocena

Falownik Sungrow Hybrid jest naprawdę wszechstronny. Możesz używać go jak zwykłego inwertera i dodatkowo skorzystać z 10-letniej gwarancji na produkt. Oprócz tego z falownikiem można rozbudować system o akumulator BYD lub LG Chem bez poniesienia dodatkowych kosztów. Możesz, więc łatwo dokupić zestaw akumulatorów do magazynowania energii w domu. Ponadto licznik Smart Meter dostarczany jest z falownikiem. Funkcja zasilania awaryjnego back-up jest dostępna również bez dodatkowych kosztów. Dzięki temu nie ma potrzeby kupowania drogiego sprzętu przełączającego. Dzięki temu systemowi otrzymujesz wysokonapięciowy inwerter hybrydowy z wyjściem rezerwowym w cenie, po której inni producenci sprzedają tylko standardowy falownik.

Podsumowanie

 • Nowością firmy Sungrow jest trójfazowy wysokonapięciowy inwerter hybrydowy z funkcją back-up dla akumulatorów BYD i LG Chem.
 • Sungrow wraz z falownikiem dostarcza 3-fazowy licznik Smart Meter.
 • Inwerter Sungrow Hybrid jest objęty 10-letnią gwarancją na produkt.