Wszystko, czego potrzebujesz: SolarEdge Home System

Spełnia wszystkie wymagania: SolarEdge wprowadza na rynek system PV z funkcją zasilania awaryjnego. Nowymi produktami uzupełniającymi przydomową instalację są: SolarEdge Home Bateria niskiego napięcia, falownik SolarEdge Home Hub oraz SolarEdge Home Backup Interface. Opowiadamy o nowościach oraz przedstawiamy cały SolarEdge Home System.

SolarEdge oferuje obecnie niemal pełen pakiet produktów, zgodnie z mottem „SolarEdge na dachu, w budynku i w garażu”. Jednocześnie posiada zróżnicowaną ofertę dla instalacji przydomowych oraz komercyjnych. W skład SolarEdge Home System wchodzi:

 • SolarEdge Home Bateria niskiego napięcia 
 • SolarEdge Home Bateria wysokiego napięcia
 • Falownik SolarEdge Home Hub
 • Falownik SolarEdge Home Wave (premiera wkrótce)
 • SolarEdge Home Backup Interface
 • SolarEdge Home Energy Meter
 • Optymalizator SolarEdge
 • Moduły SolarEdge Smart
 • Stacja ładująca SolarEdge
 • akcesoria SolarEdge Home System (premiera wkrótce)
 • SolarEdge Home Network

Największa nowość w SolarEdge Home System: SolarEdge Home Bateria niskiego napięcia 

SolarEdge Home Bateria niskiego napięcia to akumulator o napięciu 48 V, którego moduły można układać jeden na drugim oraz skalować. Każdy moduł baterii ma pojemność netto 4,6 kWh, natomiast w dwóch wieżach można połączyć do 5 modułów. Daje to więc od 4,6 kWh do 23 kWh mocy netto na magazyn energii.

Magazyn wysokiego napięcia: SolarEdge Home Bateria wysokiego napięcia

Oprócz akumulatora niskonapięciowego dostępna jest również SolarEdge Home Bateria wysokiego napięcia. SolarEdge Home. Jest on kompatybilny z falownikami jednofazowymi, ale może być również łączony z falownikami HD Wave za pomocą wtyczki sieciowej SolarEdge Home. Akumulator wysokonapięciowy ma pojemność 9,7 kWh netto. Do jednego falownika można podłączyć równolegle maksymalnie 3 akumulatory. Magazyn energii może być montowany w pomieszczeniach i na zewnątrz. Możliwy jest montaż na ścianie za pomocą uchwytów lub na podłodze przy użyciu modułu bazowego.

SolarEdge Home Bateria wysokiego napięcia

Hybryda: falownik SolarEdge Home Hub

Gdy system magazynowania i falownik pochodzą od tego samego producenta, zwykle oznacza to większą moc, większą wydajność i szybszą pomoc w razie jakichkolwiek problemów. Dla nowego akumulatora niskonapięciowego, firma SolarEdge stworzyła falownik hybrydowy, SolarEdge Home Hub. Falownik jest dostępny w wersjach o mocy: 5 kVA, 8 kVA, a także 10 kVA

Firma SolarEdge nie dzieli już swoich falowników na jednofazowe i trójfazowe, ale na Home Hub, czyli falowniki hybrydowe, oraz Home Wave, falowniki klasyczne. Falowniki Home Hub są wyposażone w nowy interfejs komunikacyjny sieci domowej. Dzięki temu mogą komunikować się ze wszystkimi innymi produktami SolarEdge Home. Falownik Hub instaluje się bez kabla do transmisji danych, ponieważ integruje się ze Smart Home Network.

Falownik SolarEdge Home Hub

Tylko PV: falowniki SolarEdge Home Wave

Falowniki stringowe Home Wave mogą być również elementem Smart Home. One także komunikują się z pozostałymi urządzeniami z serii SolarEdge. W tym wypadku wyróżnia się także falowniki jednofazowe i trójfazowe.

Dostawca energii awaryjnej: SolarEdge Home Backup Interface

Dzięki Home Backup Interface, SolarEdge po raz pierwszy udostępnia opcję zasilania awaryjnego. W tym celu należy połączyć Backup Interface z falownikiem SolarEdge Home Hub i baterią SolarEdge Home. System jest dostępny w wersji jedno i trójfazowej. W przypadku awarii sieci (brak zasilania) system rezerwowy przełącza się w tryb zasilania awaryjnego w czasie krótszym niż 3 sekundy. W ten sposób dom jest zaopatrywany w energię elektryczną z akumulatora o mocy do 2,5 kVA na fazę.

SolarEdge Home Backup Interface

Licznik: SolarEdge Home Energy Meter

Nowy inteligentny SolarEdge Home Energy Meter, dołącza do liczników energii z magistralą Modbus. Jest on dedykowany przede wszystkim do instalacji przydomowych. Licznik jest kompaktowy, mocuje się go bezpośrednio na szynie górnej i mieści się w każdej szafce pomiarowej. Nowością jest to, że miernik posiada zintegrowane przekładniki prądowe. Dzięki temu nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych przekładników. Urządzenie można stosować zarówno w systemach jedno, jak i trójfazowych. 

Dodatkowo licznik jest wyposażony w interfejs komunikacyjny sieci domowej, dzięki czemu może komunikować się ze wszystkimi nowymi produktami SolarEdge Home.

Home Energy Meter

Optymalizatory modułów: nowe SolarEdge S

Nowe optymalizatory modułowe serii S zostały wprowadzone na rynek już w ubiegłym roku, o czym pisaliśmy tutaj. Dzięki nim firma SolarEdge upraszcza swoją ofertę optymalizatorów, ograniczając ją w zasadzie do dwóch – S440 i S500, a także dostosowuje swoje optymalizatory do nowych generacji modułów o coraz wyższych klasach mocy. Do optymalizatorów SolarEdge S440 i S500 dołączy S500B, przeznaczony do specjalnych zastosowań w przypadku krótkich stringów, wysokich napięć itp.

SolarEdge na dachu: inteligentne moduły SolarEdge

Firma SolarEdge od pewnego czasu oferuje również smart moduły. Moduł standardowy jest dostarczany z białym backsheetem. Natomiast moduł w wersji Smart jest dostępny również w kolorze czarnym. Są one wyposażone w zintegrowane optymalizatory modułów, co zapewnia oszczędność czasu, zarówno przy zamawianiu materiałów, jak i podczas instalacji i uruchamiania. 

SolarEdge w garażu: stacja ładowania

Jeśli chodzi o elektromobilność i stacje ładowania, firma SolarEdge dodała niedawno do swojej oferty własną stację ładowania o mocy do 22 kW. Urządzenie występuje w wersji prostszej i rozszerzonej z aktywacją RFID i licznikiem zgodnym z MID. Pod koniec tego roku stacje ładowania SolarEdge będą również wyposażone w zintegrowaną sieć domową. Będzie to oznaczało niezawodną, a przede wszystkim bezprzewodową komunikację. Do tego czasu wystarczy kabel Ethernet lub sieć W-LAN.

stacja ładowania SolarEdge

Akcesoria: Inteligentne urządzenia domowe SolarEdge 

Z myślą o inteligentnym domu przyszłości, urządzenia SolarEdge Smart Home będą również dostępne jako urządzenia SolarEdge Home z interfejsem Home Network. Spodziewamy się tych produktów jeszcze w tym roku. Należą do nich gniazdko i stycznik Smart Energy, które będą mogły sterować poszczególnymi podłączonymi urządzeniami. Ponadto SolarEdge oferuje bezprzewodowy przekaźnik Smart Energy, który sprawdzi się przy instalacji z systemem grzewczym.

Centrala: SolarEdge Home Network

Sieć domowa jest bezprzewodowym interfejsem komunikacyjnym o niskiej częstotliwości. „Niska częstotliwość” może brzmieć negatywnie, ale zapewniamy, że nie jest to wada. Częstotliwość Home Network nie konkuruje bowiem z sieciami W-LAN lub komórkowymi o wysokiej częstotliwości. Ponadto każdy kolejny nadajnik/odbiornik Home Network wzmacnia i rozszerza sieć.

Elementy SolarEdge Home System

Wnioski 

Wprowadzając system Home System, SolarEdge wyraźnie rozgranicza instalacje domowe od komercyjnych. Dzięki nowej SolarEdge Home Battery Low Voltage, dopasowanemu falownikowi hybrydowemu SolarEdge Home Hub i nowoczesnemu SolarEdge Home Backup Interface, producent po raz pierwszy oferuje instalację z funkcją zasilania awaryjnego.

Dzięki inteligentnym rozwiązaniom SolarEdge może połączyć wszystkie 3 sektory PV, tj. energię elektryczną, mobilność i ciepło. Ponadto SolarEdge tworzy niezawodny interfejs komunikacji bezprzewodowej z siecią domową, co pozwala zaoszczędzić wiele czasu i pracy. Podsumowując, firma SolarEdge dostrzegła nadchodzące trendy i przygotowała się na wyzwania związane z łączeniem usług PV w sektorze prywatnym.