RCT Power – efektywne magazynowanie energii

Przedstawiamy naszego partnera RCT Power – producenta z wieloletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, który ma wiele do zaoferowania swoim klientom. Rozwiązania firmy zostały szczególnie wyróżnione podczas trwania inspekcji systemów magazynowania energii na Uniwersytecie Technicznym HTW w Berlinie. Specjalnie dla Państwa podsumowaliśmy właściwości systemów RCT.

RCT Power w skrócie

Firma RCT Power pochodzi z Konstancji, z południowych Niemiec i zajmuje się produkcją falowników oraz akumulatorów do prywatnych budynków mieszkalnych. Produkty te świetnie się uzupełniają, w związku z tym osiągają wysokie wartości wydajności i skuteczności. Aplikacja RCT zarządza całym systemem magazynowania, upraszcza instalację oraz śledzenie własnego zużycia. Aplikacja jest dostępna na wszystkich urządzeniach z systemem Android oraz jest częścią oferty usług firmy RCT Power.

Systemy RCT: Do użytku w nowych systemach, retrofitach lub przy rozszerzeniu pojemności magazynowania

Portfolio produktów RCT Power jest bardzo szerokie, dzięki czemu spełnia prawie wszystkie życzenia klienta. Znajdziecie tu falowniki stringowe, akumulatorowe i hybrydowe z jednym przyłączem do akumulatora, a już wkrótce z dwoma. Można również łączyć akumulator RCT Power z wysokonapięciowym systemem magazynowania w bezpośredniej instalacji lub elastycznym rozszerzeniu. Po zainstalowaniu RCT Power Switch, użytkownik ma możliwość całkowitego zasilania rezerwowego.

RCT Power Storage DC

RCT Power Storage DC to 3-fazowy inwerter hybrydowy. Waży tylko 26 kg, dlatego można go łatwo przetransportować w wybrane miejsce instalacji. Montaż naścienny tego falownika jest bezproblemowy nawet dla jednej osoby. Jak tylko falownik zostanie przymocowany, można go zainstalować i uruchomić w kilku prostych krokach – niemalże plug-and-play.

Systemy RCT Power Storage DC w klasach mocy 4 i 6 kW są wyposażone w złącze akumulatora wysokiego napięcia. W trybie awaryjnym elektronika systemów RCT używa 6 watów. Podczas inspekcji systemów magazynowania energii na uniwersytecie HTW w Berlinie RCT Power Storage DC 6.0 i RCT Power Battery 11,5 kWh osiągnęły najlepsze wyniki w klasie 5 kW. Index SPI (System Performance Index, HTW Berlin) to 92,6%.

Falownik RCT z różnymi wejściami do akumulatorów

Jesienią 2020 roku RCT planuje rozszerzyć swoje portfolio o dwie kolejne klasy mocy – 8kW i 10 kW.
Te falowniki hybrydowe mają dwa wejścia do akumulatorów wysokonapięciowych, więc dzięki temu są jeszcze bardziej elastyczne. Dzięki zintegrowanemu podłączeniu akumulatora wysokiego napięcia i dwóch trackerów MPP można za pomocą RCT Power Storage stworzyć zmienny system magazynowania energii.

Zestawy akumulatorów muszą mieć zawsze taką samą pojemność. Innymi słowy, muszą mieć taką samą liczbę modułów akumulatorowych. W związku z tym, maksymalna pojemność magazynowania energii wynosi 23 kWh (dwukrotnie 11,5 kWh). Maksymalny prąd ładowania nowej generacji został zwiększony do 25 A, co również zwiększa wydajność ładowania i rozładowania urządzeń.

Możliwa pojemność akumulatorów

System Power Storage DC oferuje również możliwość kaskadowania. Oznacza to, że za pomocą falownika hybrydowego można realizować cały szereg dużych projektów.

Ważne cechy techniczne:

Tutaj znajdziesz dane techniczne, które wyróżniają systemy DC.

DC
4.0/6.0
DC
8.0/10.0
Moc AC4/6 kW8/10 kW
Maks. prąd ładowania i rozładowania akumulatora20 A25 A
Maks. prąd PV2 x 12 A2 x 14 A
Maks. wydajność98,2 %98,6 %
Połączenie sieciowe3-fazowe3-fazowe

RCT Power Storage AC

Wiele zainstalowanych systemów fotowoltaicznych nie posiada aktualnie rozwiązania do magazynowania energii. Rosnące zapotrzebowanie na samowystarczalność zwiększa atrakcyjność modernizacji systemu – doposażenia w akumulator.

RCT Power Storage AC przeznaczony jest właśnie do tego celu. Falownik akumulatorowy dostępny jest w wersjach 4.0 i 6.0. Podłączony system AC można zintegrować z siecią domową w kilku krokach, niezależnie od systemu fotowoltaicznego. Podobnie jak w przypadku falownika hybrydowego, do instalacji nie są potrzebne żadne specjalne narzędzia.

Ważne cechy techniczne:

 • prąd ładowania i rozładowania: 20 A
 • moc ładowania i rozładowania: 4-6 kW
 • sprawność: 96,6 %
 • 3-fazowe połączenie sieciowe

Nowe funkcje falowników

Podobnie jak wielu innych producentów falowników, firma RCT Power opracowała system monitorowania zacienienia – Max-Power Control. Technologia monitorowania na poziomie stringu zawsze szuka idealnego MPP, nawet przy częściowym zacienieniu. W ten sposób można zmniejszyć straty na odpowiednich panelach. Rezultatem jest wyższa wydajność bez dodatkowych kosztów.

W sytuacji, gdy akumulator nie jest w porze obiadowej całkiem naładowany, falownik RCT ma zintegrowane zarządzanie ładowaniem oparte na prognozie każdego falownika. Celem jest dostosowanie się do możliwych ograniczeń sieciowych. Brane są pod uwagę prognozy z historii obciążeń i bieżące dane dotyczące naświetlenia (pogoda). W rezultacie zużycie własne ponownie wyraźnie wzrasta.

Akumulatory RCT

Dzięki zintegrowanemu połączeniu akumulatora wysokiego napięcia można, za pomocą RCT Power Storage, stworzyć elastyczny system magazynowania energii. Technologia ogniw LiFePO zapewnia bezpieczeństwo. Wysoka stabilność cykli umożliwia długą żywotność nawet przy ponadprzeciętnych obciążeniach, takich jak codzienne ładowanie pojazdu elektrycznego. Gwarancja na akumulator wynosi 10 lat.

Pojemność akumulatorów
Pojemność akumulatorów RCT

Akumulator jest w rzeczywistości modułowym systemem wtykowym i został zaprojektowany głównie do użytku w prywatnych budynkach mieszkalnych. Rozbudowa jest bardzo łatwa, a system jest w stanie reagować na zmiany i nowe wymagania. Moduł akumulatorowy waży 24 kg. Minimalna liczba modułów to 2, a każdą wieżę akumulatorową można rozbudować maksymalnie do 6 modułów. Garaże i pomieszczenia mieszkalne to dobre miejsca do instalacji, akumulator działa bezawaryjnie w temperaturze od +5°C do +40°C.

Ważne cechy techniczne:

 • Pojemność magazynowania: 3,7 – 10,4 kWh
 • Prąd akumulatora: 25 A
 • Napięcie: 154 – 461 V
 • Typ instalacji: stojąca/wewnętrzna
 • Ciężar: 24 kg na moduł

RCT Power Switch przeciw awarii zasilania

Przy wyborze systemu magazynowania energii decydującym argumentem jest zazwyczaj funkcja zasilania rezerwowego (Back-up). W przypadku nagłej awarii sieci publicznej za kilka sekund włącza się akumulator i zaopatruje odbiorców w energię. Producent posiada również rozwiązanie zapobiegające awariom: inteligentny Power Switch – urządzenie przełączające, które jest odpowiednie dla systemów Power Storage DC.

Ważne cechy techniczne:

 • Czas reakcji
 • 3-fazowe zasilanie rezerwowe
 • Moc 3 x 1,33 / 2 kVA (Power Storage DC 4.0/6.0)
 • Moc 3 x 2,67 / 3,33 kVA (Power Storage DC 8.0/10.0)
 • Ładowanie słoneczne

Inteligentna integracja urządzeń

Ładowanie pojazdu elektrycznego lub pompy ciepła może być inteligentnie sterowane za pomocą systemów RCT. W przypadku pompy ciepła – dzięki zintegrowanemu przekaźnikowi wielofunkcyjnemu. Jeśli aktualnie wybierasz pompę ciepła, skup się na funkcji SG-Ready. Oprócz pompami ciepła można inteligentnie sterować również systemami grzałek lub stacjami ładowania. Sterowanie odbywa się za pośrednictwem aplikacji RCT Power. Poza sterowaniem urządzeniami użytkownik może za pośrednictwem aplikacji monitorować instalację fotowoltaiczną oraz akumulator. Aplikacja znajdziesz za darmo w Google PlayStore.

Nasza ocena

Podsumowując, RCT Power Storage DC to dobry wybór, szczególnie w przypadku nowych systemów składających się z systemu fotowoltaicznego i akumulatora. Dzięki inwerterowi hybrydowemu oraz jednemu lub dwóm wejściom akumulatorowym (dla własnego akumulatora wysokonapięciowego), pojemność systemu magazynowania można w każdej chwili dostosować do zmian w domu. Producent, dzięki Max-Power Control i zarządzaniu ładowaniem opartym na prognozie jest w rezultacie jednym z najnowocześniejszych systemów na rynku. Zasilanie rezerwowe dla systemów magazynowania energii również nie stanowi problemu, a nawet można je rozszerzyć. Wydajność systemów jest naprawdę bardzo dobra. Potwierdził to także uniwersytet HTW w Berlinie.

Kluczowe informacje:

 • RCT Power zaskakuje szeroką ofertą, która obejmuje zwłaszcza inwertery hybrydowe ze skalowalnym akumulatorem wysokiego napięcia.
 • Do najważniejszych funkcji systemu należą: monitorowanie zacienienia, kontrola ładowania oparta na prognozach, jak również SG-Ready.
 • Dzięki ukierunkowanemu zastosowaniu RCT Power Switch w przypadku awarii zasilania nie siedzisz w ciemności.