PV 2021 rok – perspektywa Memodo: prognozy, produkty, dotacje

Miniony rok był pełen zawirowań, a w Polsce jednocześnie trwa boom na fotowoltaikę. Na przełomie roku mówiono, że „PV 2021 rok będzie jeszcze lepszy”. Czy aby na pewno? Przedstawiamy prognozę na ten rok – koncentrujemy się na nowościach rynkowych, cenach, dostępności produktów i dotacjach. Jakie wyzwania nas czekają?

Dostępność produktów

Dystrybutor z produktami gotowymi do wysyłki z pewnością ma wyraźną przewagę: było to obecne w 2020 roku i pod tym względem przetestowanych zostało wielu producentów paneli, baterii i falowników. Silny wpływ pandemii COVID-19 na globalne łańcuchy dostaw został nieco złagodzony, jednak nie można mówić o całkowitej zmianie sytuacji.

Niestety koronawirusowe środki ostrożności są nadal aktualne, więc zawsze mogą powstać ograniczenia dotyczące produkcji lub testowania produktów. W związku z tym, terminy dostaw mogą się krótkotrwale zmieniać również w 2021 roku.

Ponadto, zapotrzebowanie na komponenty PV i akumulatory szybko rośnie, zwłaszcza w wielu innych krajach, co wywiera presję na producentów. Nasza rada: zamów wszystko tak szybko, jak to możliwe i zabezpiecz potrzebną liczbę modułów fotowoltaicznych, falowników oraz systemów magazynowania energii dla planowanych instalacji PV.

Ceny

Od lat obserwujemy spadające ceny w branży fotowoltaicznej. Niestety to zjawisko już się kończy. Przez pewien czas popyt przewyższał możliwości produkcyjne wielu firm, ustąpiła też pozbawiona skrupułów konkurencja. Aktualnie widzimy możliwe obniżki tylko w kategorii komercyjnych akumulatorów. We wszystkich innych obszarach spodziewamy się wzrostu cen.

Nowe magazyny energii na horyzoncie

Producenci są aktywni nawet w niepewnym 2021 roku. Punktem kulminacyjnym będzie nowy magazyn energii od LG Chem. Wiadomo, że akumulatory LG RESU Prime będą dostarczane od drugiego kwartału. Oprócz tego coś nowego tworzy się u producenta SolarEdge. Wraz z nabyciem firmy Kokam – producenta baterii, SolarEdge ma idealne warunki do uruchomienia własnego systemu magazynowania energii. Czekamy więc na nowe systemy „All in One” od SolarEdge!

Kolejne nowości na PV 2021 rok podsumowaliśmy poniżej:

Producent    Nowości 2021
BYDW 2020 roku u BYD wiele się wydarzyło. Pojawił się akumulator BYD Battery-Box Premium, uruchomiono nowe zakłady i linie produkcyjne oraz poszerzono zakres usług. Również 2021 rok będzie pełen nowości. Ruszy partnerski program BePartner, w którym już można zbierać punkty przy rejestracji swoich systemów. 
LG Chem Firma LG Chem wprowadza na rynek nową generację magazynów energii RESU Prime w drugim kwartale 2021 roku. Systemy będą dostępne w dwóch wersjach, LG RESU10H i LG RESU16H Prime oraz składają się one z jednostki sterującej oraz 2 modułów akumulatorowych. Pojemności baterii są idealne do wysokiego zużycia własnego i rosnącego zapotrzebowania na energię.   
SolarEdgeW 2021 roku SolarEdge będzie kontynuować rozszerzanie swojego kompletnego systemu dla instalatorów. Czekamy z niecierpliwością na premierę baterii SolarEdge. W przypadku systemów komercyjnych firma wprowadzi drugą generację technologii Synergy o mocy do 120 kVA. Nowe inteligentne moduły są praktyczne, ich instalacja jest szybka oraz będą dostępne z dodatkowymi klasami wydajności. Oprócz innowacji sprzętów czeka nas wiele nowych funkcji w narzędziach oprogramowania: SolarEdge Monitoring, Designer, SetApp i MySolarEdge.  

Z naszej strony w tym roku organizowana jest też nowa seria bezpłatnych webinariów o systemach magazynowania energii. Dzięki nim zyskasz niezbędną wiedzę na temat instalacji akumulatorów.

Agenda szkoleń i zapisy

Wyższa moc modułów PV

U modułów fotowoltaicznych zarejestrowaliśmy szybki wzrost mocy. Będzie kontynuacja i w nowym roku, ale trochę wolniej. Giganci branży, czyli Longi i Jinko Solar wyznaczyli poziom dzięki nowej technologii ogniw. Znacznie wyższa wydajność paneli często wpływa na wymiary, ponieważ ogniwa są większe lub jest ich więcej. W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na wymiary, a zwłaszcza w przypadku małych dachów: wydajność (moc) na metr kwadratowy.

Jednocześnie należy pamiętać, że większe panele często nie są w stanie wytrzymać takiego samego obciążenia śniegiem i wiatrem jak moduły o powierzchni 1,70 m². Bez wątpienia w tym roku standardem będą panele o mocy od 365 do 380 W. Ponadto producenci tacy jak LG Electronics czy Sunpower zapowiedzieli już moduły o mocy ponad 400 W.

Nasze portfolio modułów rozszerza się

Od stycznia poszerzyliśmy naszą ofertę modułów PV, aby sprostać tak dużemu zapotrzebowaniu na panele. Już teraz można zamówić moduły światowego lidera rynku – Jolywood. Bez wątpienia firma ta jest wiodącym producentem ogniw N-type. Jeśli więc szukasz alternatywy dla renomowanych marek, zdecydowanie powinieneś wypróbować moduły Jolywood z świetnym stosunkiem jakości do ceny. Szczegółów na ten temat dowiesz się w naszym wpisie o Jolywood.

Podsumowanie – dotacje

Dzięki planowanemu programowi Mój Prąd 2.0 (nabór wniosków jest jak na razie przewidywany na początek lipca 2021 roku*), innym dofinansowaniom (o programie Czyste Powietrze już pisaliśmy) oraz transformacji energetycznej, przez którą przechodzi Polska, branża PV w 2021 roku z pewnością jest w trakcie dalszego rozwoju i rośnie jej potencjał na rynku OZE.

*Na stronie NFOŚiGW dowiesz się wszystkich informacji o naborach wniosków w roku 2021.