Przegląd wallboxów: Znajdź odpowiedni wallbox w 5 krokach

Samochody elektryczne są popularniejsze niż kiedykolwiek. Są siłą napędową zmian w e-mobilności, a jednocześnie wspierają przejście na odnawialne źródła energii. Nic dziwnego, że na rynku pojawia się coraz więcej wallboxów z szeroką gamą funkcji. W 5 krokach doradzimy Ci, jak znaleźć odpowiedni wallbox dla Twojego klienta, szczególnie w sektorze domowym. Nasz przegląd wallboxów pomoże Ci także porównać produkty różnych firm.

1. Gdzie znajduje się wallbox? W przestrzeni prywatnej, półpublicznej lub publicznej?

Jeśli wallbox zainstaluje się bezpośrednio przed drzwiami wejściowymi domu, jest to sektor prywatny. Zazwyczaj instaluje się tutaj systemy AC o maksymalnej mocy ładowania 11 kW. Im wyższa moc ładowania, tym szybciej ładowany jest samochód elektryczny.

Gdy firma zdecyduje się zaoferować swoim pracownikom i gościom możliwość ładowania samochodów elektrycznych, w strefie półpublicznej znajduje się wallbox. Następnie zalecamy dwa gniazda typu 2, aby można było ładować 2 samochody równolegle. Dostępne są również punkty ładowania (zazwyczaj stacje ładowania) dla przestrzeni publicznych. Przede wszystkim muszą one mieć możliwość kalibracji.

wallboxy i stacja ładowania
Wallboxy (po lewej) i stacja ładowania (po prawej)

2. Który wallbox pasuje do twojego typu samochodu?

Po pierwsze, wallbox powinien zawsze pasować do pojazdu. W Europie elektryki są standardowo wyposażone we wtyczkę typu 2. Moc ładowania samochodu elektrycznego zależy od ładowarki pokładowej pojazdu, a także liczby faz podłączenia wallboxu i prądu znamionowego.

W samochodzie elektrycznym z pojemnością akumulatora 40 kWh i wallboxie z maksymalną mocą ładowania 11 kW (3 fazy, 16 A) pojazd potrzebuje do naładowania niecałe 4 godziny. W związku z tym wallbox z mocą ładowania 3,7 kW (1 faza, 16 A) przedłuża czas ładowania na ponad 10 godzin. Przy użyciu standardowego gniazdka elektrycznego samochód ładowałby się 25 godzin, czyli dłużej niż jeden dzień.

Wiele pojazdów jest wyposażonych w 3-fazową ładowarkę pokładową, dlatego przydatny będzie trzyfazowy wallbox. Co więcej, pomiędzy wallboxem jedno- a trzyfazowym nie ma prawie żadnej różnicy w cenie.

3. Czy wallbox wymaga dodatkowej ochrony lub kontroli dostępu?

W miejscach ładowania poza obszarem prywatnym należy zabezpieczyć wallbox przed wandalizmem jak również polegać na ładowaniu z gniazdka. Dzięki temu uniknie się niepotrzebnych problemów z uszkodzonymi kablami. Zapobiega to również wyciąganiu kabla po naładowaniu.

Ważna jest również kontrola dostępu. W związku z tym operatorzy mogą zezwalać na korzystanie z wallboxa tylko określonym osobom z kartą identyfikacji radiowej (RFID). Dzięki protokołowi komunikacyjnemu Open Charge Point Protocol (OCPP) operator może następnie odczytać dane dotyczące opłat i przetwarzać je do celów wewnętrznych. Jest potem jasne, kto dużo ładuje, co jest ważne na przykład w przypadku rozliczeń.

Jeśli chcesz zabezpieczyć stację ładowania również w strefie prywatnej, powinieneś użyć przełącznika kluczykowego. Kluczyk zablokuje i odblokuje wallbox. W przypadku niektórych wallboxów można również ustawić inne funkcje, takie jak szybkie ładowanie lub tryb ekologiczny.

4. Czy wallbox musi być w stanie ładować z nadwyżki PV?

Samodzielnie wyprodukowana energia elektryczna trafia bezpośrednio do samochodu elektrycznego. – Co mogłoby być lepszego, zwłaszcza w sektorze prywatnym? Jeśli wallbox ma być połączony z systemem fotowoltaicznym i chcesz wykorzystać nadwyżki energetyczne do ładowania auta, to wallbox musi mieć odpowiednią funkcję. Dodatkowo należy zainstalować odpowiednią jednostkę sterującą. Zapewnia, że najpierw obsługiwane są wszystkie urządzenia w domu, a następnie nadmiar energii elektrycznej trafia do samochodu elektrycznego, a nie do sieci publicznej.

5. Czy wallboxy powinny komunikować się ze sobą?

W obszarach półpublicznech operatorzy częstą chcą od razu zainstalować kilka wallboxów razem. Dzięki komunikacji typu master / slave, urządzenia można ze sobą połączyć i centralnie sterować za pomocą inteligentnego wallboxa, który następnie działa jako interfejs do transmisji danych. Producent decyduje o liczbie wallboxów, które można w ten sposób połączyć.

Nasze rekomendacje:


Prywatny

Półpubliczny

Publiczny
Grupa docelowaOsoby prywatneHotele, firmy, Domy mieszkalneRóżne grupy ludzi
Rozwiązanie do ładowaniaWallboxWallboxStacje ładowania (lub Wallbox)
Zalecane ładowanie11 kW11-22 kW11-22 kW
AC-fazy3-fazowy3-fazowy3-fazowy
Port ładowaniaKabel do ładowania
(w stacji wallbox)
Gniazdo elektryczne typ 2Gniazdo elektryczne typ 2
Przydatne usługi dodatkoweŁadowanie z nadwyżki PV, Monitoring, Przełącznik kluczykowyRFID, OCPP, Sieć / komunikacja   Master-SlaveOCPP, Sieć / komunikacja Master-Slave, kalibrowany pomiar

Podsumowując, teraz już masz konkretny obraz dotyczący odpowiedniego wallboxu dla swojego klienta. W naszym przeglądzie znajdziesz informacje techniczne i w ten sposób możesz łatwo porównać wszystkie funkcje.

Zobacz: Przegląd wallboxów i stacji ładowania EV 2020.