Przegląd wallboxów: Znajdź odpowiedni wallbox w 5 krokach

Samochody elektryczne są popularniejsze niż kiedykolwiek. Są siłą napędową zmian w e-mobilności, a jednocześnie wspierają przejście na odnawialne źródła energii. Nic dziwnego, że na rynku pojawia się coraz więcej wallboxów z szeroką gamą funkcji. W 5 krokach doradzimy Ci, jak znaleźć odpowiedni wallbox dla Twojego klienta, szczególnie w sektorze domowym. Nasz przegląd wallboxów pomoże Ci porównać produkty różnych firm.

1. Gdzie znajduje się wallbox? W przestrzeni prywatnej, półpublicznej lub publicznej?

Jeśli wallbox jest zainstalowany bezpośrednio przed drzwiami wejściowymi domu, jest to sektor prywatny. Zazwyczaj instaluje się tutaj systemy AC o maksymalnej mocy ładowania 11 kW. Im wyższa moc ładowania, tym szybciej ładowany jest samochód elektryczny.

Gdy firma zdecyduje się zaoferować swoim pracownikom i gościom możliwość ładowania samochodów elektrycznych, w strefie półpublicznej znajduje się wallbox. Następnie zalecamy dwa gniazda typu 2, aby można było ładować 2 samochody równolegle. Dostępne są również punkty ładowania (zazwyczaj stacje ładowania) dla przestrzeni publicznych. Przede wszystkim muszą one mieć możliwość kalibracji.

wallboxy i stacja ładowania
Wallboxy (po lewej) i stacja ładowania (po prawej)

2. Który wallbox pasuje do twojego typu samochodu?

Wallbox powinien zawsze pasować do pojazdu. W Europie elektryki są standardowo wyposażone we wtyczkę typu 2. Moc ładowania samochodu elektrycznego zależy od ładowarki pokładowej pojazdu, liczby faz, do których wallbox jest podłączony i prądu znamionowego.

W samochodzie elektrycznym z pojemnością akumulatora 40 kWh i wallboxie z maksymalną mocą ładowania 11 kW (3-fazowy, 16 A) pojazd potrzebuje do naładowania niecałe 4 godziny. Wallbox z mocą ładowania 3,7 kW (1-fazowy, 16 A) przedłuża czas ładowania na ponad 10 godzin. Przy użyciu standardowego gniazdka elektrycznego samochód ładowałby się 25 godzin, czyli dłużej niż jeden dzień.

Wiele pojazdów jest wyposażonych w 3-fazową ładowarkę pokładową, dlatego przydatny będzie trzyfazowy wallbox. Pomiędzy 1- a 3-fazowym wallboxem nie ma prawie żadnej różnicy w cenie.

3. Czy wallbox wymaga dodatkowej ochrony lub kontroli dostępu?

W miejscach ładowania poza obszarem prywatnym należy zabezpieczyć wallbox przed wandalizmem i polegać na ładowaniu z gniazdka. Zapobiegnie to niepotrzebnym problemom z uszkodzonymi kablami. Zapobiega to również wyciąganiu kabla po naładowaniu.

Ważna jest również kontrola dostępu. Operatorzy mogą zezwalać na korzystanie z wallboxa tylko określonym osobom z kartą identyfikacji radiowej (RFID). Dzięki protokołowi komunikacyjnemu Open Charge Point Protocol (OCPP) operator może następnie odczytać dane dotyczące opłat i przetwarzać je do celów wewnętrznych. Jest potem jasne, kto dużo ładuje, co jest ważne na przykład w przypadku rozliczeń.

Jeśli chcesz zabezpieczyć wallbox również w strefie prywatnej, powinieneś użyć przełącznika kluczykowego. Kluczyk zablokuje i odblokuje wallbox. W przypadku niektórych wallboxów można również ustawić inne funkcje, takie jak szybkie ładowanie lub tryb ekologiczny.

4. Czy wallbox musi być w stanie ładować z nadwyżki PV?

Samodzielnie wyprodukowana energia elektryczna trafia bezpośrednio do samochodu elektrycznego. – Co mogłoby być lepszego, zwłaszcza w sektorze prywatnym? Jeśli wallbox ma być połączony z systemem fotowoltaicznym i chcesz wykorzystać nadwyżki energetyczne do ładowania auta, to wallbox musi mieć odpowiednią funkcję. Dodatkowo należy zainstalować odpowiednią jednostkę sterującą. Zapewnia, że najpierw obsługiwane są wszystkie urządzenia w domu, a następnie nadmiar energii elektrycznej trafia do samochodu elektrycznego, a nie do sieci publicznej.

5. Czy wallboxy powinny komunikować się ze sobą?

W obszarach półpublicznech operatorzy częstą chcą od razu zainstalować kilka wallboxów razem. Dzięki komunikacji typu master / slave, urządzenia można ze sobą połączyć i centralnie sterować za pomocą inteligentnego wallboxa, który następnie działa jako interfejs do transmisji danych. Producent decyduje o liczbie wallboxów, które można w ten sposób połączyć.

Nasze rekomendacje:


Prywatny

Półpubliczny

Publiczny
Grupa docelowaOsoby prywatneHotele, firmy, Domy mieszkalneRóżne grupy ludzi
Rozwiązanie do ładowaniaWallboxWallboxStacje ładowania (lub Wallbox)
Zalecane ładowanie11 kW11-22 kW11-22 kW
AC-fazy3-fazowy3-fazowy3-fazowy
Port ładowaniaKabel do ładowania
(w stacji wallbox)
Gniazdo elektryczne typ 2Gniazdo elektryczne typ 2
Przydatne usługi dodatkoweŁadowanie z nadwyżki PV, Monitoring, Przełącznik kluczykowyRFID, OCPP, Sieć / komunikacja   Master-SlaveOCPP, Sieć / komunikacja Master-Slave, kalibrowany pomiar

Teraz już masz konkretny obraz dotyczący odpowiedniego wallboxu dla swojego klienta. W naszym przeglądzie znajdziesz informacje techniczne i w ten sposób możesz łatwo porównać wszystkie funkcje.

Zobacz: Przegląd wallboxów i stacji ładowania EV 2020.