Optymalizatory SolarEdge S440 i S500 – nowa seria S zastępuje serię P

SolarEdge udoskonala swoją ofertę optymalizatorów i na targach Intersolar 2021 zaprezentował nowe optymalizatory SolarEdge S440 i S500. Czym charakteryzuje się nowa seria optymalizatorów oraz jakie konkretnie produkty zastąpi?

Dotychczasową serię optymalizatorów SolarEdge P zastąpi nowa seria S. W ten sposób producent zawęża swoje portfolio, znacząco zmniejszając liczbę pojedynczych produktów. Jest to również odpowiedź na nową generację modułów fotowoltaicznych o coraz wyższych mocach. Optymalizatory SolarEdge S440 i S500 są już w sprzedaży. Producent zapowiada, że w dalszej perspektywie pojawią się również optymalizatory do modułów cienkowarstwowych oraz krótkich stringów.

Optymalizator SolarEdge P401-5RM4MRM

Dane techniczne

Nowe optymalizatory SolarEdge S440 i S500 o maksymalnym natężeniu 14,5 A są odpowiednie dla wszystkich modułów dostępnych obecnie na rynku. Co więcej, SolarEdge ma jeszcze pole do popisu, ponieważ optymalizatory wciąż są przewymiarowane. W przyszłości spodziewamy się, że średnia moc modułów będzie wyższa niż 400 Wp. Optymalizatory SolarEdge S440 i S500 będą miały zastosowanie również w przypadku modułów o wyższej klasie mocy. Poniżej przedstawiamy dane techniczne:

  • S440-1GM4MRM: moduły do 440 Wp i 14,5 A Isc / 1 faza: 8-25 modułów na string / 3 fazy: 16-50 modułów na string / konektor MC4
  • S500-1GM4MRM: moduły do 500 Wp i 14,5 A Isc / 1 faza: 8-25 modułów na string / 3 fazy: 16-50 modułów na string / konektor MC4
Połączenie optymalizatorów

Optymalizatory SolarEdge S440 i S500 – największe zalety

SolarEdge w serii S zoptymalizował ułożenie kabli, ograniczając ich długość. Ponadto optymalizatory wykrywają niestandardowe działanie konektorów. W ten sposób zapobiegają potencjalnym problemom zagrażającym sprawnemu działaniu systemu PV, przekazując informację do instalatora lub aplikacji monitorującej.

Montaż i długość kabli optymalizatorów mocy

Co istotne, na podstawie numeru seryjnego można uzyskać wiele informacji i danych technicznych dotyczących optymalizatorów SolarEdge S440 i S500. Numer seryjny zawiera informacje o długości stringu, konektorze oraz generacji optymalizatora.

Informacje o produkcie na podstawie numeru seryjnego

Na co zwracać uwagę przy wyborze optymalizatora

Moc optymalizatora musi co najmniej odpowiadać mocy modułu. W przeciwnym razie może dojść do nieprawidłowego działania urządzenia i problemów z gwarancją. Bardzo ważne jest również napięcie obwodu otwartego i prąd zwarciowy modułów, który nie może być większy od napięcia i prądu optymalizatora. Można łatwo porównać wartości na podstawie kart produktowych.

Optymalizatory mocy S440 i S500 usprawniają pracę każdego pojedynczego modułu systemu PV. Oznacza to, że najsłabszy moduł nie decyduje o mocy całego łańcucha, ale każdy moduł dostarcza maksymalny możliwy prąd. Warto pamiętać, że SolarEdge Designer pomaga dobrać odpowiedni optymalizator do modułów PV.

Wnioski

Nowe optymalizatory SolarEdge S440 i S500 są odpowiedzią na nową generację modułów i trend w zmieniającej się mocy. Są one technicznie dostosowane do wszystkich aktualnie dostępnych na rynku modułów fotowoltaicznych, a ponadto oferują producentom modułów możliwość dalszej poprawy wydajności. Zawężone portfolio sprawia, że wybór odpowiedniego optymizatora jest znacznie łatwiejszy. Monitoring termiczny konektorów czyni system jeszcze bezpieczniejszym. Równocześnie poprawia się stosunek ceny do jakości.

Podsumowanie

  • Nowe optymalizatory SolarEdge S440 i S500 są odpowiednie dla wszystkich modułów fotowoltaicznych dostępnych na rynku.
  • Optymalizatory pozwalają na maksymalne wykorzystanie modułów. Dzięki nowej serii S optymalizatory nadają się również do modułów o mocy ponad 400 Wp.
  • Numer seryjny zawiera informację o długości stringu, generacji i konektorze.