Obecna sytuacja w branży PV: Co się dzieje?

Wszyscy wiemy, że sytuacja w branży PV jest napięta. Obecnie największe wyzwania to niedobór surowców, zakłócenia w łańcuchach dostaw i wzrost cen, przy jednoczesnym rosnącym zapotrzebowaniu. Co się za tym kryje? Jakie są rozwiązania?

Co się dzieje w tej chwili?

Obecnie ceny paneli fotowoltaicznych, magazynów energii, systemów montażowych, akcesoriów fotowoltaicznych i wielu innych produktów znacznie rosną. Istnieje bardzo duża trudność w zdobyciu wielu komponentów. Jednocześnie popyt na systemy fotowoltaiczne rośnie jak nigdy dotąd. Ponadto opóźnienia i zakłócenia w łańcuchach dostaw są na porządku dziennym. Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja wydaje się bardzo nieprzejrzysta, trudna do przewidzenia i może się zmienić o 180 stopni w ciągu kilku godzin. Dotyczy to nas wszystkich, dystrybutorów, producentów i instalatorów PV.

Dlaczego tak jest?

Za obecną sytuację odpowiada kilka czynników. Jedna przyczyna sama w sobie prawdopodobnie nie byłaby powodem do niepokoju, ale wszystkie one jednocześnie prowadzą do sytuacji, w której obecnie się znajdujemy:

Trudna dostępność komponentów i bardzo ograniczone zasoby. Problem z ograniczonymi zasobami, szczególnie w produkcji półprzewodników, elementów sieci i układów scalonych, występuje już od dłuższego czasu. Konsekwencją są rosnące ceny, a nawet krótkotrwałe niedobory produktów. W wyścigu o dostępne komponenty producenci z sektora PV konkurują z branżą motoryzacyjną i wieloma innymi dużymi gałęziami przemysłu.

Ograniczenia w transporcie międzynarodowym. Firmy transportowe borykają się z rekordowo wysoką ceną paliwa i niedoborem kierowców ciężarówek. Problemy te wynikają przede wszystkim z trwającej wojny na Ukrainie, ale również nowych unijnych przepisów. Nakładają one na kierowców ciężarówek obowiązek powrotu do kraju co 8 tygodni. To także ma znaczący wpływ na planowanie i logistykę oraz powoduje wiele ograniczeń i opóźnień.

Pandemia jeszcze się nie skończyła. Mimo że u nas większość obostrzeń została zniesiona, w niektórych częściach świata polityka rządów jest zgoła odmienna. W Chinach rząd reaguje na wysokie wskaźniki zachorowalności surowymi blokadami. W niektórych przypadkach dochodzi do całkowitego zatrzymania produkcji lub transportu. Łańcuchy dostaw są więc narażone na nagłe zmiany. Dlatego też przesunięcia terminów dostaw są na porządku dziennym.

Polityka klimatyczna rządów UE. Postępujące zmiany klimatyczne, ale również sytuacja międzynarodowa związana z bezpieczeństwem energetycznym, zmuszają rządy do podjęcia działań, które zapewnią większą dywersyfikację źródeł energii. Jak wiemy, polski rząd także ogłosił kolejny program dofinansowań w fotowoltaikę, o czym pisaliśmy w naszym artykule Mój Prąd 4.0 – fakty i mity. Wszystko to oczywiście przekłada się na zwiększony popyt na instalację PV przy jednoczesnym drastycznym braku niektórych produktów.

Rosnące ceny energii. Bezpośredni wpływ ma również wojna na Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję. Z Rosji do UE trafiają duże ilości produktów z aluminium, niklu i miedzi. Ponadto kraje UE wciąż pozyskują z Rosji gaz ziemny, węgiel oraz ropę naftową. Ceny gazu i ropy są obecnie bardzo wysokie. Odnawialne źródła energii, jako sposób na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, stają się coraz bardziej oczywistym rozwiązaniem. Ma to również wyraźny wpływ na zwiększenie zainteresowania fotowoltaiką.

Jak sobie z tym radzić?

Sytuacja w branży PV jest napięta, ale możemy wspólnymi siłami sobie z nią radzić. Dlatego też zalecamy:

  • Przemyśl swoje portfolio i w razie konieczności poszerz je o nowe produkty;
  • Zawsze bądź otwarty na dostępne alternatywy i bierz je pod uwagę przy przygotowywaniu propozycji ofertowych dla swoich klientów;
  • Zgromadź przynajmniej niewielki zapas ważnych komponentów;
  • Zawsze planuj i zamawiaj produkty z wyprzedzeniem, licząc się z dłuższym czasem dostawy i opóźnieniami w dostawie;
  • Uwzględnij globalny wzrost cen produktów i transportu;
  • Instaluj etapami i pobieraj opłaty za wykonaną pracę;
  • Regularnie informuj swoich klientów o stanie realizacji projektu.

Ta trudna sytuacja będzie trwała jeszcze przez jakiś czas – w chwili obecnej nikt nie jest w stanie przewidzieć jej końca. Zarówno my, jak i nasi partnerzy, staramy się rozładować sytuację, utrzymując jak największą możliwą na dany moment dostępność towarów. W tym celu w 2022 roku zamówiliśmy więcej towarów niż kiedykolwiek wcześniej.

Ponadto już teraz planujemy działania na 2023 r. Pomoże nam w tym ścisła współpraca z naszymi partnerami, a wkrótce także kolejne 30 000 m2 powierzchni magazynowej. Jednocześnie potrzebujemy zdecydowanie większego wsparcia oraz bardziej przewidywalnych działań ze strony rządu. To pomoże ustabilizować łańcuchy dostaw, ale również promować europejską produkcję.

Podsumowując:

  • Wzrost cen, zmiany podaży i rosnący popyt determinują rynek PV.
  • Trudna sytuacja w branży PV to wynik obostrzeń związanych z pandemią, niedoboru surowców, problemów firm logistycznych i transportowych, polityki rządów oraz wojny na Ukrainie.
  • Proponowane przez nas rozwiązania: bądź elastyczny, planuj podwyżki cen i opóźnienia w transporcie międzynarodowym, a także miej w zapasie najważniejsze produkty.