Nowy rekord wydajności: Wyniki testów porównawczych systemów magazynowania energii HTW Berlin

Uniwersytet Technologiczno-Ekonomiczny w Berlinie (HTW Berlin) przeprowadził niezależne testy systemów magazynowania energii w 2021 roku. Padł między innymi nowy rekord wydajności. W krótkim podsumowaniu przedstawiamy zwycięskie systemy i ogólne wyniki badania.

W tegorocznej, czwartej edycji testów systemów magazynowania energii, HTW Berlin skontrolował systemy 15 producentów. Wśród nich znaleźli się tacy producenci jak: Fronius, GoodWe, Kostal i RCT Power. Wynik: dwukrotnie pobity rekord wydajności. Systemy zostały ocenione przy użyciu wskaźnika SPI (System Performance Index) i konkurowały ze sobą w klasach mocy 5 kWp i 10 kWp.

systemy magazynowania energii
Testowane systemy magazynowania i ich klasa wydajności, systemy w klasie wydajności A i B osiągnęły dobrą efektywność systemu, © HTW Berlin

Zwycięzcą zostaje…

Hybrydowy inwerter Fronius Primo GEN24 6.0 Plus wraz z akumulatorem BYD Battery-Box Premium HVS 7.7 uzyskał najlepszy wskaźnik SPI w niższej klasie mocy. Natomiast w wyższej klasie wygrał RCT Power Storage DC 10.0 z SPI 95,1%, ustanawiając nowy rekord wydajności. W sumie 13 systemów osiągnęło bardzo dobrą wydajność systemu. Wśród nich znalazły się:

Systemy magazynowania energii a nowe trendy…

Znacząco poprawiła się wydajność falowników. Według naukowców z HTW Berlin wynika to z zastosowania bardziej wydajnych półprzewodników z węglika krzemu. Przykładami są Fronius Symo GEN24 i Power Storage DC 10.0 firmy RCT Power. Najbardziej wydajne systemy osiągają obecnie ponad 97% w szerokim zakresie wydajności.

Trendem są również konwertery hybrydowe, które łączą wszystkie wysokowydajne podzespoły elektroniczne w jednym urządzeniu. Ponadto rynek dopomina się o coraz bardziej elastyczne koncepcje systemowe w kwestii integracji fotowoltaiki i akumulatorów.

Naukowcy zauważają również rosnące zainteresowanie technologiami akumulatorów alternatywnych w stosunku do akumulatorów litowo-jonowych, takich jak akumulatory sodowe, akumulatory przepływowe redoks, akumulatory sodowo-niklowe lub akumulatory niklowo-wodorkowe. Nie ma jednak pewności, które technologie zagoszczą na rynku.

Najczęściej zadawane pytania

Autorzy badania odpowiadają na najczęściej zadawane pytania dotyczące projektowania fotowoltaicznych systemów magazynowania energii. Szczególnie w przypadku domów z pompą ciepła lub samochodem elektrycznym, sprawdza się zasada im większy tym lepiej. W związku z tym zalecana jest możliwie jak największa instalacja fotowoltaiczna o mocy co najmniej 10 kWp. W ogólnym podsumowaniu autorzy opowiadają się za pełnym wykorzystaniem odpowiednich powierzchni dachowych do produkcji energii słonecznej, dzięki czemu możliwa jest maksymalizacja wkładu w ochronę klimatu.

SPI i systemy baterii pod lupą

Wskaźnik SPI ocenia efektywność energetyczną fotowoltaicznych systemów magazynowania, którą badacze określają na podstawie testu symulacyjnego. Badania systemów magazynowania energii prowadzone na uniwersytecie w Berlinie są obecnie stałym parametrem badawczym na rynku PV, a także ważnym elementem orientacyjnym. Badania będą kontynuowane przez kolejne trzy lata w ramach projektu „Perform” finansowanego przez Ministerstwo Gospodarki i Energii Niemiec (BMWi). Do końca bieżącego roku mogą zgłaszać się wszyscy producenci, którzy chcą wziąć udział w kolejnych testach porównawczych.

Kluczowe informacje:

  • Falowniki hybrydowe Fronius Primo GEN24 6.0 Plus wraz z BYD Battery-Box Premium HVS 7.7, a także RCT Power Storage DC 10.0 brylują w testach porównawczych Uniwersytetu Technologiczno-Ekonomicznego (HTW Berlin)
  • Sprawność energetyczna systemów została przetestowana w teście symulacyjnym. W sumie przetestowano 20 systemów 15 producentów.
  • W ramach badania rozpoznano trendy oraz i odpowiedziano na najczęściej zadawane pytania dotyczące projektowania systemów magazynowych.

Przydatne linki:

Obrazek tytułowy: © HTW Berlin