Najlepszy falownik hybrydowy do instalacji z magazynem energii

Kolejne zmiany na światowym i krajowym rynku energetycznym wymuszają na branży fotowoltaicznej ciągłą transformację. Aktualnym trendem są niewątpliwie bardziej samowystarczalne instalacje PV z magazynami energii. Do ich montażu niezbędny jest odpowiedni falownik hybrydowy kompatybilny z akumulatorem.

Większość kluczowych producentów komponentów PV ma w swojej ofercie wybór falowników hybrydowych z szerokim zakresem napięć. Z uwagi na zróżnicowaną politykę dotacyjną na instalacje PV, w niektórych krajach jest to obecnie jeden z najbardziej pożądanych produktów wśród użytkowników fotowoltaiki. Najlepszym przykładem jest nasz południowy sąsiad, Czechy, gdzie ogromną popularnością cieszą się asymetryczne falowniki hybrydowe.

Falownik hybrydowy – funkcje

Podobnie jak klasyczny falownik stringowy, również falownik hybrydowy realizuje podstawowe zadanie przetwornicy prądu stałego (DC) na prąd przemienny (AC). W porównaniu do pozostałych falowników, daje jednak znacznie więcej możliwości. Przede wszystkim pełni funkcję inteligentnej „ładowarki” akumulatora. Jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie w przypadku instalacji PV, która ma umożliwić magazynowanie nadwyżki wyprodukowanej energii. Nie wymaga bowiem instalacji dodatkowego falownika akumulatorowego.

Zastosowanie falownika hybrydowego wraz z kompatybilnym akumulatorem o odpowiedniej pojemności, zwiększa znacząco autokonsumpcję uzyskanej ze słońca energii (nawet do około 95%). Jest to szczególnie istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę wchodzący od 1 kwietnia br. mniej korzystny system rozliczeń, tzw. net-billing. Ponadto instalacja hybrydowa coraz częściej pełni również funkcję ochronną. Dzięki połączeniu elementów dwóch rozwiązań – wyspowego (off-grid) i sieciowego (on-grid), zapewnia niezależność pracy systemu, również w przypadku awarii sieci energetycznej.

Instalacja hybrydowa

Na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie każdego falownika należy sprawdzić jego podstawowe parametry, w tym m.in.: moc, liczba faz, długość gwarancji, tolerancja temperatur czy układ MPPT. W przypadku falowników hybrydowych warto też zwrócić uwagę na dodatkowe właściwości:

 • kompatybilność z wybranym akumulatorem;
 • awaryjny tryb zasilania lub back-up;
 • pass-through, czyli jednoczesne zasilanie urządzeń i ładowania akumulatorów;
 • możliwość montażu na zewnątrz budynku;
 • inteligentny tryb pracy i możliwość monitorowania przez aplikację.

Który falownik hybrydowy wybrać w 2022 roku?

W ofercie Memodo znalazły się rozwiązania czołowych producentów, takich jak SolarEdge, Sungrow, RCT czy od niedawna obecnej również na polskim rynku firmy Sunways. W doborze odpowiedniego falownika i baterii może pomóc nasz przegląd systemów magazynowania energii. Warto również pamiętać, że z uwagi na globalne problemy związane z dostępnością produktów, należy rezerwować swoje zakupy z odpowiednim wyprzedzeniem. Poniżej nasze propozycje sprawdzonych systemów magazynowania energii.

Falowniki Sunways + akumulatory Pylontech

Sunways oferuje szereg rozwiązań hybrydowych do magazynowania energii. Jednym z nich są trójfazowe falowniki Sunways Hybrid STH-8KTL-HT kompatybilne z bateriami Pylontech. W ofercie Memodo są aktualnie trzy wersje: 8kW, 10kW i 12kW. Modele te posiadają 2 trackery MPP 200-850 V, funkcję back-up oraz 5-letnią gwarancję. Do najważniejszych zalet falowników Sunways należą:

 • Możliwość 2-krotnego przeciążenia wyjścia rezerwowego 60S;
 • Przejście w tryb off-grid w mniej niż 10ms;
 • Równoległe połączenie do 10 jednostek bez konieczności stosowania dodatkowego sprzętu;
 • wydajność 98,2%;
 • Szeroki zakres napięcia akumulatora 135-750 V;
 • Obsługę niezbalansowanego wejścia i wyjścia sieciowego w zakresie od 0~110%;
 • Łatwy montaż, szybkie uruchomienie, intuicyjna obsługa.
Falownik Sunways + akumulator Pylontech

Falowniki Sungrow + akumulatory BYD

Sungrow to znany i ceniony producent komponentów PV. W swoim portfolio posiada szeroki zakres falowników spełniających wymogi każdego projektu. W sklepie internetowym Memodo dostępne są cztery wersje falowników hybrydowych Sungrow o mocy od 5 kW do 10 kW w zestawie z akumulatorami Pylontech, BYD lub Sungrow. Urządzenia są konfigurowane za pośrednictwem aplikacji iSolarCloud i przesyłają dane poprzez zintegrowany interfejs WiFi lub Ethernet do bezpłatnego portalu iSolarCloud. Producent oferuje aż 10-letnią gwarancję na produkt. Najważniejsze zalety produktu:

 • 30 A – maksymalny prąd ładowania/rozładowania;
 • Obsługa w pełni asymetrycznych obciążeń 3 fazowych w trybie rezerwowym;
 • Czas przełączania na zasilanie awaryjne poniżej 20 ms;
 • Ładowanie akumulatora energią ze źródła PV nawet podczas braku dostępu do sieci;
 • 10 lat gwarancji na falownik i akumulator.
Falownik Sungrow + akumulator BYD

Podsumowanie

 • Instalacja hybrydowa to obecnie najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, które umożliwia magazynowanie nadwyżki wyprodukowanej energii.
 • W przypadku wyboru falownika hybrydowego, należy zwrócić uwagę na dodatkowe właściwości, takie jak: kompatybilność z wybranym akumulatorem, awaryjny tryb zasilania czy pass-through.
 • Na rynku istnieje szeroki wybór falowników, obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się zestawy magazynowania energii: Sunways i Pylontech oraz Sungrow i BYD.