Mój Prąd 3.0, ulga termomodernizacyjna oraz dofinansowanie na farmy PV
Nabór wniosków w kolejnej edycji programu Mój prąd ma trwać od początku lipca 2021 roku. Oficjalne założenia programu Mój Prąd 3.0 nie są jeszcze znane, ale NFOŚiGW podaje już pierwsze warunki dotacji. Czy z dofinansowania będą mogli skorzystać prosumenci, którzy zainstalowali system PV przed uruchomieniem nowego naboru? Przekazujemy główne informacje. Dodatkowo piszemy o możliwości dofinansowania na farmy fotowoltaiczne.
Mój Prąd 3.0 – kluczowe informacje
Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji dotyczących nowej edycji programu Mój Prąd:
- Nabór wniosków o dotacje na domowe instalacje PV z programu Mój Prąd ma ruszyć na początku lipca 2021. Potrwa prawdopodobnie do 20 grudnia 2021 roku (z możliwością przedłużenia) lub do wyczerpania środków.
- Nowa edycja Mój Prąd obejmie koszty poniesione od 1 lutego 2020 do 31 grudnia 2023 roku. Program dotyczy wydatków na domową instalację PV o przedziale mocy 2-10 kW.
- Dotacje będą mogli otrzymać prosumenci, którzy zakończyli inwestycję oraz podłączyli swoje instalacje do sieci dystrybucyjnej.
- NFOŚiGW potwierdza również, że z dofinansowania będą mogli skorzystać prosumenci, którzy zainstalowali fotowoltaikę przed uruchomieniem nowego naboru. Dokładne warunki zostaną określone w programie.
Mój Prąd 3.0 i ulga termomodernizacyjna
Właściciel lub współwłaściciel budynku mieszkalnego jednorodzinnego może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na wydatki związane np. z montażem domowej instalacji fotowoltaicznej czy pompy ciepła. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. złotych i dotyczy wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
Dodatkowo prosument może ubiegać się o dotację Mój Prąd. Dofinansowanie z trzeciej edycji programu będzie musiał doliczyć do podstawy opodatkowania w następnym zeznaniu podatkowym. Oznacza to, że dotację otrzymaną w 2021 r., w przypadku wcześniejszego skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, potrzeba doliczyć do podstawy opodatkowania w zeznaniu podatkowym za 2021 r.
Ponadto NFOŚiGW podkreśla, że kwota odliczenia, która nie znajdzie pokrycia w rocznym dochodzie, może być rozliczona w ciągu następnych 6 lat. Należy pamiętać, że czas ten liczy się od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Więcej na temat zasad korzystania z ulgi termomodernizacyjnej w art. 26h ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dofinansowanie na farmy fotowoltaiczne
Dodatkowo, NFOŚiGW ogłosił nabór wniosków w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach poddziałania: Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej / przesyłowej.
O dofinansowanie mogą zabiegać osoby, które planują projekty w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w instalacjach fotowoltaicznych powyżej 2 MWp. Co więcej, udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi maks. 85%. Projekty, które mają już warunki przyłączenia i pozwolenia na budowę, mogą otrzymać dodatkowe punkty na etapie oceny merytorycznej.
Terminy składania wniosków o dofinansowanie to: 31 marca 2021 r. – 28 maja 2021 r., więcej informacji na stronie NFOŚiGW.