Mój Prąd 5.0 już w kwietniu! Czego możemy oczekiwać?

Już od kwietnia rusza nowa edycja programu rządowego Mój prąd 5.0. Według zapowiedzi minister Anny Moskwy, program nie będzie dotyczył wyłącznie instalacji fotowoltaicznych, ale również pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Dodatkowo, pod koniec roku ruszyć ma program dotacji na odnawialne źródła energii dla przedsiębiorców.

Program Mój Prąd 4.0 miał zakończyć się 31 marca, jednakże przewidziany w programie fundusz w wysokości 350 mln zł wyczerpał się już 17 marca. To oznacza, że decyzja z grudnia ubiegłego roku o zwiększeniu dotacji przyniosła oczekiwany efekt. O tych zmianach pisaliśmy wcześniej na naszym blogu. Rząd zapowiedział już kolejną edycję programu, która ma ruszyć w kwietniu.

Mój Prąd 5.0 – co nowego?

Jedną z najważniejszych zmian ma być dofinansowanie na zakup pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych. Ponadto, Mój Prąd 5.0 umożliwi otrzymanie nawet do 58 tysięcy złotych dofinansowania. To kwota dwukrotnie większa niż w poprzedniej edycji. Co istotne, nabór do programu będzie ciągły, czyli składanie wniosków nie będzie uzależnione od ostatecznych terminów. Należy jednak pamiętać, że są to jedynie zapowiedzi, a szczegółowe zasady programu mamy poznać wkrótce.

Dla kogo będzie Mój Prąd 5.0

Z komunikatów płynących ze strony rządu możemy wnioskować, że jednym z celów nowej edycji Mój Prąd będzie zachęta właścicieli domów jednorodzinnych do inwestycji w bardziej ekologiczne rozwiązania związane z ogrzewaniem. Stąd też dofinansowanie nie tylko do instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii oraz systemów HEMS/EMS, ale również do gruntowych i powietrznych pomp ciepła oraz kolektorów ciepłej wody.

Nowa unijna dyrektywa

Sytuacja na rynku fotowoltaicznym jest niezwykle dynamiczna. Aby przewidywać nadchodzące trendy, warto śledzić sytuację nie tylko w Polsce, ale również Europie. 14 marca Parlament Europejski zatwierdził swoje stanowisko odnośnie dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Projekt zakłada, że od 2028 roku wszystkie nowe budynki będą musiały być zeroemisyjne. Ponadto, jeśli jest to wykonalne technicznie i ekonomicznie, będą musiały być wyposażone w instalację PV. W przypadku budynków mieszkalnych poddawanych gruntownemu remontowi zasady te miałby obowiązywać od 2032 roku.

Podsumowanie

  • zgodnie z przewidywaniami, w kwietniu br. ruszy kolejna edycja programu Mój Prąd;
  • jedną ze zmian, w porównaniu do poprzednich edycji, jest dofinansowanie do zakupu pomp ciepła;
  • jednorazowe dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd 5.0 może wynieść nawet 58 tysięcy złotych.