Mój Prąd 4.0 – fakty i mity. Co te wszystkie zmiany oznaczają dla instalatora?

Jesteś zdezorientowany tym, co się dzieje obecnie na polskim rynku fotowoltaicznym oraz nie wiesz, co konkretnie oznacza dla Ciebie długo oczekiwany program Mój Prąd 4.0? Próbujemy pokrótce wyjaśnić najważniejsze kwestie związane z ostatnimi zmianami.

Jak wygląda Mój Prąd 4.0?

Od 15 kwietnia ruszył program dotacji Mój Prąd 4.0, w ramach którego osoby fizyczne mogą ubiegać się o zwrot kosztów za mikroinstalację fotowoltaiczną. Co istotne, teraz dodatkowym wsparciem zostały objęte magazyny energii i ciepła oraz inteligentne urządzenia zarządzające energią.

Ogólny budżet programu wynosi 350 mln zł. To suma znacznie mniejsza w porównaniu do poprzedniej edycji, bo aż o około 500 mln zł. Jak tłumaczy rząd, zmniejszona kwota wynika z faktu, że zasady 4. edycji programu różnią się od poprzednich, dlatego po jej zakończeniu nastąpi weryfikacja zgodna z oczekiwaniami rynku.

Net-billing warunkiem koniecznym  

Jak wszyscy wiemy, od 1 kwietnia br. nowi prosumenci są rozliczani w ramach mniej korzystnego systemu, czyli tzw. net-billingu. I właśnie do nich skierowany jest Mój Prąd 4.0. Osoby rozliczające się w starym systemie nie mogą zatem ubiegać się o dotacje. Nieprawdą jest jednak stwierdzenie, że z programu mogą skorzystać wyłącznie prosumenci, którzy zgłosili swoje instalacje po 1 kwietnia. Otóż o rządowe pieniądze może ubiegać się każdy, kto rozlicza się w systemie net-billing. W przypadku instalacji zgłoszonych do 31 marca 2022 roku (ale nie wcześniej niż 1.02.2020 roku), ubieganie się o dotacje jest możliwe pod warunkiem przejścia na net-billing.

Mój Prąd 4.0 – kto, ile i za co

Jak już wspominaliśmy, program Mój Prąd 4.0 objął po raz pierwszy zakup i montaż magazynów energii i ciepła oraz inteligentnych urządzeń zarządzających energią. Ale to nie jest warunek konieczny! Wniosek o dofinansowanie mogą złożyć także prosumenci, którzy posiadają mikroinstalację fotowoltaiczną bez magazynu. Przekłada się to jednak na maksymalną sumę, którą można uzyskać z programu. Za samą instalację z dodatkowymi elementami można bowiem uzyskać do 5000 zł. Natomiast dotacja za instalację bez magazynu wynosi maksymalnie 4000 zł.

Dodatkowo oddzielna, dosyć spora pula funduszy czeka na użytkowników fotowoltaiki z zamontowanym magazynem energii – do 7500 zł oraz/lub magazynem ciepła – do 5000 zł. Co więcej, prosumenci, którzy posiadają instalację + przynajmniej jeden z magazynów, mogą otrzymać do 3000 zł za inteligentne urządzenie zarządzanie energią (HEMS/EMS). Tak więc w przypadku instalacji PV, za którą nigdy wcześniej nie były wypłacane dotacje z programu Mój Prąd, można maksymalnie uzyskać do 20 500 zł, przy czym nie może być to więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych.

A co z tymi, którzy skorzystali wcześniej z zewnętrznych dotacji? Nic straconego! Oczywiście, pod warunkiem, że przejdą na system net-billing. Wówczas będą mogli otrzymać dodatkowo maksymalnie 2000 zł za instalację, dla której zakupiony i zamontowany zostanie dodatkowo co najmniej jeden element zwiększający auto konsumpcję energii elektrycznej. I w tym przypadku można również ubiegać się o dofinansowanie magazynu energii, magazynu ciepła i systemu zarządzania energii.

Dlaczego magazyn energii się opłaca

Zmiany w rozliczaniu prosumentów oraz najnowszy program Mój Prąd 4.0 wskazują na trend, którym podążać będzie polski rynek fotowoltaiczny. Można spierać się w ocenie jakości i sposobu wprowadzania tych zmian, wiemy jednak na pewno, że były one nieuniknione. Zwiększona auto konsumpcja to przyszłość branży OZE.

Jak już wiemy, instalacja z magazynem daje obecnie możliwość uzyskania znacznie większej dotacji w ramach programu Mój Prąd 4.0. Oczywiście korzyści z posiadania domowego magazynu energii jest znacznie więcej. Te naszym zdaniem najważniejsze to:

  • bezpieczeństwo – magazyny energii zwiększają niezależność energetyczną, zapewniając dostęp do prądu w przypadku zakłóceń sieci energetycznej.
  • zwiększenie auto konsumpcji – pisaliśmy o tym już nie raz, ale warto to powtarzać. Magazyny energii pozwalają znacznie zwiększyć wykorzystanie wytworzonej energii ze słońca. To jest szczególnie istotne właśnie teraz, gdy wprowadzono system net-billing.
  • oszczędność – to nie tylko sposób na wykorzystanie zgromadzonej nadwyżki energii, ale także zmniejszenie rachunków za prąd. To przy obecnej, niepewnej sytuacji i znaczącym wzroście cen za energię, ma kluczowe znaczenie dla instalacji PV.

Co te wszystkie zmiany oznaczają dla instalatora?

Zapotrzebowanie na elementy instalacji, które zwiększą auto konsumpcję będzie rosło z roku na rok. Memodo, jako międzynarodowy dystrybutor fotowoltaiki, jest na to przygotowany. Zebrane przez lata doświadczenie, pozwoliło nam stać się ekspertami w dziedzinie magazynowania energii.

W swoim portfolio zgromadziliśmy produkty najlepszych producentów z całego świata. Znajdziesz tam zarówno magazyny energii, jak i systemy grzewcze oraz potrzebne akcesoria. Przygotowaliśmy dla Ciebie także niezbędną wiedzę, która pomoże Ci m.in. w doborze odpowiednich baterii kompatybilnych z danymi falownikami. Na naszym blogu znajdziesz również szereg artykułów. Z nich dowiesz się więcej o systemach magazynowania, a także najnowszych produktach czołowych producentów.

Wydawać by się mogło, że budżet przeznaczony na Mój Prąd 4.0 rozejdzie się błyskawicznym tempie. Niestety niekoniecznie. Cieszy fakt, że rząd stara się motywować prosumentów do rozbudowy instalacji o elementy zwiększające auto konsumpcję. Bez dofinansowań taki zakup byłby mało opłacalny. Jednakże aktualna sytuacja na światowym rynku nie jest sprzyjająca. Obecnie spotykamy się z olbrzymim zapotrzebowaniem na niektóre komponenty, w tym m.in. magazyny energii. Jednocześnie z uwagi na wiele niezależnych od nas czynników, mamy do czynienia ze wzrostem cen, opóźnieniami i niedoborami produktów. Dlatego też zachęcamy wszystkich instalatorów do rozważnego planowania zakupów. Warto rozdzielić zamówienie na te z długim i krótkim czasem oczekiwania realizacji oraz rezerwować poszczególne komponenty z wyprzedzeniem.

Jesteś instalatorem i masz pytania odnośnie naszych produktów? Nie wahaj się zadzwonić: +48 729 975 469.