Meyer Burger: moduły opracowane w Szwajcarii, wyprodukowane w Niemczech

Szwajcarski producent Meyer Burger obiecuje moduły fotowoltaiczne „made in Europe” i bez wątpienia dotrzymuje słowa. W związku z tym, przedstawiamy Państwu pierwsze moduły fotowoltaiczne Meyer Burger, pokazujemy, jaka technologia za nimi stoi oraz jakie cele postawił sobie producent w zakresie zrównoważonego rozwoju.

O Meyer Burger

Firma pierwotnie wywodzi się z produkcji zegarków, ale od ponad 40 lat wyznacza nowe standardy i innowacje w branży fotowoltaicznej. Panele fotowoltaiczne Meyer Burger są opracowywane w Szwajcarii i produkowane tylko w Niemczech, co daje w efekcie całkowicie europejski produkt. Wysokie standardy produktów i zrównoważony rozwój są głównymi priorytetami w Meyer Burger, co znajduje odzwierciedlenie na przykład w zrównoważonym łańcuchu produkcyjnym.

Technologia: jak wykonane są moduły Meyer Burger

Po pierwsze, nowe panele fotowoltaiczne Meyer Burger posiadają zaawansowane ogniwa heterozłączowe (HJT), których struktura składa się z różnych warstw krzemu. Dzięki temu ogniwa HJT Meyer Burger mogą absorbować więcej energii słonecznej, a przetworzony prąd elektryczny przepływa przez moduł z mniejszym oporem.

Następnie, dalszy wzrost wydajności uzyskuje się poprzez połączenie ogniw za pomocą technologii SmartWire (SWCT), ponieważ cienkie przewody łączące zmniejszają zacienienie ogniw słonecznych. SWCT poprawia stabilność ogniw oraz sprawia, że panele są mniej podatne na mikropęknięcia, w wyniku czego panel jest ogólnie bardziej odporny.

Serie modułów Meyer Burger: all black; 385 Wp; szkło-szkło, bifacjalny

Serie modułów: szkło-szkło, black i 385 Wp

W tym artykule skupimy się zwłaszcza na 3 nowych modułach o mocy do 400 Wp. Po pierwsze, wersja szkło-szkło objęta jest 30-letnią gwarancją. Dostępny jest również moduł Black, który jest atrakcyjny wizualnie i przy wadze 19,7 kg nieco lżejszy od modułu szkło-szkło. Wreszcie, trzecim porównywanym modułem jest wariant z białą folią tylną (backsheet). Jako Memodo oferujemy także kilka modułów Meyer Burger w różnych klasach mocy. Niżej podsumowaliśmy dane techniczne 3 wybranych produktów:

Modelszkło-szkło, bifacjalny, 375 Wpblack, 375 Wp385 Wp
Moc [Wp]375375385
Technologiaz 120 półogniw, mono n-Si, HJT120 półogniw, mono n-Si, HJT 120 półogniw, mono n-Si, HJT
Sprawność [%]20,920,420,9
Wymiary [mm]1722 x 1041 x 351767 x 1041 x 351767 x 1041 x 35
Waga [kg]   23,519,719,7
Kolor ramyczarnaczarnaczarny
Folia tylna (backsheet)czarnaczarnabiała
Gwarancja na produkt30 lat25 lat25 lat
Gwarancja na moc30 lat25 lat25 lat
Tabela: Specyfikacje techniczne wybranych modułów PV Meyer Burger

Zrównoważony rozwój na pierwszym miejscu

Szwajcarska firma wytycza nowe kierunki nie tylko pod względem wydajności i technologii ogniw. Producent stawia również bardzo wysoko poprzeczkę, jeśli chodzi o zrównoważony łańcuch produkcyjny. W ten sposób rozwiązuje także jeden z głównych problemów branży fotowoltaicznej.

Po pierwsze, Meyer Burger produkuje swoje panele regionalnie, we współpracy z europejskimi dostawcami. Ponadto, producent odbiera panele z powrotem i poddaje je prawie w całości recyklingowi. Oznacza to, że cenne surowce mogą być ponownie wykorzystane i w związku z tym nie marnują się podczas demontażu systemu PV.

Podsumowując, producent skupia się na następujących aspektach:

 • moduły „made in Europe”,
 • wytwarzanie w 100% ekologicznej energii elektrycznej,
 • moduły w 100 % bezołowiowe,
 • mniejsza emisja C0₂ dzięki krótkim trasom transportu i mniejszemu zużyciu energii,
 • niska zawartość srebra, mniej rozpuszczalników i mniejsza ilość ścieków,
 • panele fotowoltaiczne nadające się do recyklingu,
 • produkcja regionalna,
 • stabilne łańcuchy dostaw z europejskimi partnerami.

Powrót do korzeni

Oprócz wysokich standardów zrównoważonego rozwoju, firma idzie o krok dalej i promuje również odpowiedzialność społeczną. W związku z tym, od czerwca 2021 roku produkuje moduły PV w dawnym zakładzie Solarworld we Freibergu, gdzie powstał przemysł fotowoltaiczny w Niemczech. W ten sposób producent ożywia to miejsce nadając lokalizacji nową wartość.

Co więcej, przywrócenie przemysłu wytwórczego do regionów słabych strukturalnie tworzy miejsca pracy, modernizuje lokalizację oraz jest ważnym elementem długoterminowej konsolidacji wiedzy i doświadczenia w Europie.

Wniosek

Podsumowując, moduły PV Meyer Burger oznaczają najwyższą jakość i innowację technologiczną. Ponadto, firma kształtuje cały łańcuch produkcyjny z myślą o zrównoważonym rozwoju oraz daje dobry przykład na rynku PV. Widać to na przykład w zakładach produkcyjnych, które w całości zasilane są ekologiczną energią elektryczną lub w prawie całkowitej przetwarzalności paneli. Szwajcarzy stawiają również na rozwój regionalny, a dzięki swoim filiom w regionach słabych strukturalnie, jak również europejskim dostawcom, wyznaczają nowy kierunek w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Kluczowe informacje:

 • Przedstawiliśmy trzy nowe moduły premium w wersjach black, szkło-szkło, a także z białą folią tylną.
 • Panele zostały opracowane i wyprodukowane w Europie, mają ogniwa HJT oraz opatentowaną technologię SmartWire.
 • Zrównoważony łańcuch produkcyjny, wysokie standardy i produkcja regionalna z pewnością wyznaczają nowe normy na rynku.

Moduły Meyer Burger u Memodo

Twoja firma planuje instalacje systemów PV i w związku z tym szukasz wiarygodnego dostawcy modułów i innych produktów? Skontaktuj się więc z firmą Memodo, która ma już duże doświadczenie i od wielu lat dostarcza systemy fotowoltaiczne w sąsiednich Niemczech, gdzie dystrybutor został pierwszym niezawodnym dostawcą komponentów PV. Teraz przychodzi też ze swoją wiedzą specjalistyczną do Polski. Ponadto, wiele cennych informacji pozyskasz za pośrednictwem blogu oraz regularnego newsletteru.