Magazyny energii dla domu – ranking 2023

Coraz większa popularność fotowoltaiki w Polsce ma wpływ na zwiększenie zainteresowania magazynami energii. Niewątpliwie popyt na nie spowodowany jest rosnącymi cenami energii. Jaki zatem wybrać magazyn najlepiej dopasowany do potrzeb gospodarstwa domowego? Sprawdź nasz ranking.

Magazyny energii dla domu – co warto o nich wiedzieć?

Obecnie mamy kilka rodzajów rozwiązań do magazynowania energii w domach prywatnych. Wśród nich wyróżnia się niskonapięciowe (48V) i wysokonapięciowe (HV) systemy, z których ten drugi jest bardziej efektywny dzięki wyższemu napięciu wyjściowemu. Ważnym czynnikiem jest również połączenie systemu z falownikiem jednofazowym lub trójfazowym, w zależności od potrzeb. Jak wiadomo, do osiągnięcia większych obciążeń wymagany jest system trójfazowy. Warto również uwzględnić moc systemu magazynowania oraz możliwość jego wykorzystania jako źródła zasilania awaryjnego (back-up).

Magazyn energii – ranking najlepszych modeli

Producenci stale udoskonalają technologię magazynowania energii. Dzięki temu są one coraz bardziej wydajne, trwalsze i tańsze. Różnica jest widoczna już w porównaniu do modeli sprzed kilku lat. Obecnie najczęściej wykorzystuje się akumulatory litowo-jonowe. Jeśli jesteś zainteresowany, jaki magazyn energii do domu będzie odpowiedni i szukasz najlepszego modelu – przedstawiamy nasz ranking. Znajdziesz w nim zestawienie czterech modeli razem z krótkimi opisami.

Magazyny energii ranking – cztery modele, które warto sprawdzić:

1. Magazyn energii BYD Battery-Box Premium HVS

Wysokonapięciowy BYD Battery-Box Premium HVS to sprawdzone rozwiązanie, które po raz kolejny zajęło wysokie miejsce w badaniu skuteczności magazynowania energii przeprowadzonym przez Uniwersytet Nauk Społecznych HTW w Niemczech. Dzięki swojej modularnej konstrukcji i możliwości łatwej rozbudowy, jest idealnym rozwiązaniem dla domów. Warto też zwrócić uwagę na wariant niskonapięciowy tego samego producenta, BYD Battery-Box Premium LVL.

2. Magazyn energii LG RESU FLEX

Akumulator wysokonapięciowy LG RESU FLEX jest dostępny w wariantach od 8,6 do 17,2 kWh. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość montażu zarówno na podłodze, jak i na ścianie. System magazynowania energii ma możliwość modułowej rozbudowy do maksymalnie 4 jednostek bateryjnych. Więcej o tym rozwiązaniu możesz przeczytać tutaj.

3. Magazyn energii GoodWe Lynx Home F Plus

Wysokonapięciowy magazyn energii Lynx Home F Plus od firmy GoodWe zastępuje serię Lynx Home F. Dostępny jest w czterech różnych rozmiarach od 6,55 do 16,38 kWh i jest odpowiedni zarówno do instalacji wewnątrz, jak i na zewnątrz. Idealny w zestawieniu z falownikami hybrydowymi ET PLUS+, które po raz kolejny zostały wyróżnione w badaniu skuteczności magazynowania energii HTW 2023.

4. Magazyn energii SolarEdge Home

Niskonapięciowy magazyn energii firmy SolarEdge Home to pierwsze takie rozwiązanie oparte na połączeniu z trójfazowym falownikiem od jednego producenta. Jest to rozwiązanie premium, które gwarantuje maksymalną moc i wydajność. Magazyny energii SolarEdge występują w wariantach od 4,6 do 23 kWh.

Jaki magazyn energii dla domu wybrać?

Wybór odpowiedniego magazynu energii dla domu podyktowany jest kilkoma czynnikami. Podstawą są dwa parametry:

  • moc informująca o mocy ładowania i rozładowania magazynu, która wyrażana jest w kW;
  • pojemność, czyli wartość informująca o liczbie kilowatogodzin mogących pomieścić się w akumulatorze, a która wyrażana jest w kWh.

Uwagę należy zwrócić również na to, z jakimi falownikami będzie kompatybilny dany magazyn energii.

Optymalnie pojemność magazynu energii powinna zostać dobrana do mocy instalacji fotowoltaicznej oraz oczekiwanego czasu pracy magazynu. To jednak nie wszystko. Pod uwagę należy również wziąć sytuację, w której nastąpiłaby np. awaria sieci energetycznej. Dlatego do obliczenia właściwej pojemności magazynu energii konieczne jest także zsumowanie energii zużywanej w danym gospodarstwie domowym.

Wnioski

  • W 2023 roku stawiamy na nowe rozwiązania, ale sprawdzonych producentów.
  • Najciekawsze propozycje to magazyny energii BYD, SolarEdge, GoodWe i LG RESU. Liderem jest BYD Battery-Box Premium HVS.
  • Przy doborze magazynu energii do fotowoltaiki należy zwrócić uwagę na takie parametry jak moc, pojemność i kompatybilność z falownikami.