Dlaczego magazyny energii są niezbędne w instalacjach PV?

O tym, że instalacje fotowoltaiczne są ekologicznym i ekonomicznym sposobem pozyskiwania energii nie trzeba już nikogo przekonywać. Nie zawsze jednak produkują one tyle samo prądu. W zależności od dnia i pory roku system PV może wytworzyć go za dużo lub zbyt mało. Szczególnie ta druga sytuacja jest problemem – oznacza bowiem konieczność pobierania kosztownej energii z sieci. Można jednak temu zapobiec dzięki magazynom energii do fotowoltaiki. Stanowią one nieodzowny element nowoczesnych instalacji, dzięki którym zapewnisz swoim klientom prawdziwą niezależność.

Magazyny energii – do czego służą?

Aby wytworzyć energię elektryczną, moduły fotowoltaiczne potrzebują energii ze słońca. Jej intensywność jest bardzo zróżnicowana, w zależności od pory dnia, pory roku oraz szerokości geograficznej. W praktyce oznacza to, że latem moduły mogą produkować więcej energii, niż dany budynek jest w stanie zużyć, natomiast zimą pojawią się jej niedobory.

Pojawiającej się w takich sytuacjach konieczności pobierania prądu z sieci można uniknąć poprzez podłączenie do fotowoltaiki magazynów energii. Pozwalają one magazynować jej nadwyżki oraz wykorzystać je wtedy, gdy będą naprawdę potrzebne. Dzięki jednostce sterującej (BCU), możliwe jest regulowanie i monitorowanie pracy systemu. Natomiast modułowa konstrukcja pozwala rozbudowywać system magazynowania energii, zwiększając jego pojemność nawet kilkakrotnie.

Akumulatory do fotowoltaiki – dlaczego warto?

Podobnie jak w przypadku całego systemu PV, również koszt magazynu energii do fotowoltaiki stosunkowo szybko się zwraca. Pozwala on bowiem wykorzystać prąd w sposób wyjątkowo efektywny. Brak lub znaczne ograniczenie konieczności pobierania go z sieci oznacza z kolei zredukowanie rachunków do minimum, co jest kwestią szczególnie istotną dla większości inwestorów.

Dzięki magazynowaniu energii nie trzeba się obawiać przerw w dostawie prądu – zarówno tych będących skutkiem różnego rodzaju awarii i usterek, jak i mogących pojawić się w wyniku spodziewanych problemów z dostępnością paliw dla elektrowni. Oznacza to, że magazyny mogą pełnić nie tylko kluczową rolę w zapewnieniu ciągłości usług przez rozmaite przedsiębiorstwa, ale i w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego gospodarstw domowych.

Nie bez znaczenia jest także aspekt ekologiczny – ogranicza się bowiem wykorzystywania prądu z sieci, który powstaje przeważnie w elektrowniach węglowych. Zamiast tego przechodzi się na „czystą” energię słoneczną. Szczególne znaczenie ma to dla przedsiębiorstw, którym zależy na zbudowaniu wizerunku firmy przyjaznej środowisku. Kwestia ta jest jednak istotna dla coraz większej liczby klientów indywidualnych.

Magazyny energii w Memodo

Oferta Memodo to szeroki wybór magazynów energii. Znajdziesz u nas wszystkie niezbędne komponenty, również w formie zestawów kompatybilnych ze sobą urządzeń. Aby ułatwić dobór systemu magazynowania do każdego budynku, dostępne są u nas zarówno modele niskonapięciowe, jak i wysokonapięciowe. W naszym asortymencie magazynów prądu do fotowoltaiki znajdują się produkty renomowanych producentów, takich jak SolarEdge, GoodWe, BYD czy LG.

Na szczególną uwagę zasługuje nowość, jaką są niskonapięciowe akumulatory SolarEdge Home, których moduły mogą być układane na sobie oraz skalowane, co pozwala uzyskać od 4,6 kWh (pojemność jednego modułu) do aż 23 kWh mocy netto.

SolarEdge Home akumulator niskonapięciowy

Wśród akumulatorów wysokonapięciowych należy wymienić przede wszystkim dostępny od niedawna GoodWe Lynx Home F o modułowej budowie. Dzięki prostej instalacji, kompaktowości i dużej wydajności szybko zdobył uznanie instalatorów oraz inwestorów. Jego zaletą jest także kompatybilność z popularnymi falownikami hybrydowymi ET oraz EH. Producent zapowiada także dalszy rozwój systemów tego rodzaju; obecnie trwają prace nad możliwością równoległego łączenia kilku wież bateryjnych.

GoodWe Lynx Home F

W Memodo stale poszukujemy nowych rozwiązań. Niemiecki oddział naszej firmy w tym roku rozpoczął dystrybucję na wyłączność akumulatorów marki Energizer®, która wkracza na rynek energetyki słonecznej.  Nowością będą również falowniki i akumulatory Jinko, którego produkty od dawna cieszą się uznaniem klientów na całym świecie.

Magazyn energii Energizer®

Wygodna energia dzięki magazynom energii

Magazyny prądu do fotowoltaiki pojawiły się na rynku energetyki odnawialnej stosunkowo niedawno. Korzyści wynikające z ich instalacji sprawiają jednak, że zyskują coraz większą popularność. Zdaniem ekspertów to właśnie komercyjne oraz domowe magazyny energii do fotowoltaiki sprawiają, że rynek systemów PV stale rośnie. Prognozy wskazują, że do 2031 roku w Europie mają powstać magazyny energii o łącznej pojemności 159 GWh; na całym świecie zaś wartość ta może do tego czasu przekroczyć 500 GWh.

Akademia Memodo – wszystko o magazynach energii

Chcesz wiedzieć więcej na temat magazynów energii i innych nowościach będących przyszłością instalacji PV? Rozpoczęliśmy nowy cykl bezpłatnych webinarów poświęconych zarówno komercyjnym, jak i przydomowym magazynom energii. W ich trakcie zyskasz specjalistyczną wiedzę, a na Twoje pytania odpowiedzą wiodący producenci urządzeń. Poznaj szczegóły i już dziś zarejestruj się na spotkania -> REJESTRACJA

Wnioski:

  • magazyny energii z fotowoltaiki są elementem niezbędnym dla efektywnego wykorzystywania wyprodukowanego prądu, dzięki któremu instalacja PV staje się jeszcze bardziej ekonomiczna,
  • dostępne w Memodo magazyny energii oraz inne urządzenia pozwalają na dopasowanie odpowiedniego rozwiązania do każdej instalacji fotowoltaicznej oraz rozmaitych typów budynków mieszkalnych oraz komercyjnych,
  • w doborze właściwych produktów pozwoli Ci przegląd systemów magazynowania energii oraz wiedza nabyta podczas darmowych szkoleń organizowanych przez Akademię Memodo.