Magazyn energii stanowi nieodzowny element instalacji PV

Instalacja fotowoltaiczna to nowoczesny sposób pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Umożliwia to zrównoważoną produkcję energii elektrycznej. Jeszcze odpowiedniejszym rozwiązaniem staje się fotowoltaika i magazyn energii, który przechowuje uzyskany prąd elektryczny. W naszej ofercie znajdziesz akumulatory wysokiej jakości dla sektorów domowego oraz komercyjnego.

Jaki jest cel magazynów energii?

Moduły fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały wykorzystując promieniowanie słoneczne, którego intensywność oczywiście zmienia się w ciągu dnia, jak również przez cały rok. W związku z tym, w letnie dni system PV produkuje więcej energii elektrycznej niż dom jest w stanie zużyć. Z drugiej strony w nocy oraz podczas krótkich zimowych dni może brakować niezbędnej energii elektrycznej. W tym przypadku musi ona być pobierana z sieci. Właśnie w tym celu właściwym rozwiązaniem jest podłączenie akumulatorów do systemu fotowoltaicznego, które zadbają o zużycie własne, autonomię gospodarstwa domowego, jak również budynków firmowych z systemem fotowoltaicznym.

Akumulatory służą zatem przede wszystkim do magazynowania tzw. nadmiaru energii elektrycznej, którą można następnie wykorzystać do zasilania poszczególnych urządzeń w gospodarstwie domowym. Jednak ich funkcja tutaj nie kończy się. Magazyn energii nadzoruje także poszczególne moduły akumulatorów, a następnie je reguluje. Co więcej, służy do wizualizacji ważnych danych.

Poszczególne akumulatory mają określoną maksymalną pojemność energetyczną, tzw. pojemność netto, jaką mogą zmagazynować.

Żywotność magazynu energii zależy od liczby cykli ładowania

Zastanawiasz się, jaką żywotnością mogą pochwalić się akumulatory? To zależy od liczby pełnych cykli ładowania, przez które przejdzie bateria. Roczna liczba cykli wynosi około 250, a żywotność, w zależności od producenta, szacuje się na 6000-10000 cykli. Wartość ta w przybliżeniu odpowiada 30 latom żywotności.

Rodzaje magazynów energii

Memodo oferuje kilka rodzajów magazynów energii, które można zainstalować w dwóch wariantach. Możesz wybrać z zestawów All-in-one, które zawierają wszystkie niezbędne komponenty w jednym lub jest możliwość instalacji poszczególnych komponentów oddzielnie. Do wyboru są również akumulatory niskonapięciowe (48V) i wysokonapięciowe, według wielkości i funkcji budynku.

Akumulatory mogą także różnić się systemem. Rozróżniamy system DC i system AC. Jakie są zasady ich działania i do czego są przeznaczone?

  • System DC – łączy w sobie system fotowoltaiczny oraz falownik akumulatorowy, za pomocą którego dochodzi do magazynowania energii bezpośrednio z dachu. Zadaniem wbudowanego w system inwertera jest rozładowanie akumulatora. Zalety systemu DC to m.in. szybki montaż i mniejsze zapotrzebowanie na miejsce. Jest to idealne rozwiązanie szczególnie w przypadku nowych instalacji PV.
Schemat jak działa system DC
Schemat systemu DC

  • System AC – Dla istniejących systemów PV ciekawszym rozwiązaniem jest układ AC, który działa poprzez podłączenie falownika akumulatorowego do sieci domowej. Dalej następuje transformacja prądu zmiennego AC na prąd stały DC. Jest to bardzo elastyczne rozwiązanie dla elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych, bez względu na ich wielkość.
Schemat jak działa system DC
Schemat systemu AC

Zalety systemu fotowoltaicznego z magazynem energii

Chociaż magazyny energii są ciągle nowością na rynku OZE, szybko zyskują na popularności wśród firm oraz gospodarstw domowych ze względu na swe liczne zalety.

Niektórzy eksperci w dziedzinie fotowoltaiki twierdzą nawet, że akumulatory zwiększają ogólną atrakcyjność energii solarnej, a bez nich doszłoby do stagnacji rynku PV. Dzięki magazynom energii fotowoltaika cieszy się jeszcze większą popularnością, a eksperci są przekonani, że po 2026 roku akumulatory przyczynią się do ogólnoświatowego zwiększenia ilości instalacji PV oraz ich mocy o 25 GW. Ponadto, magazyny energii mają odegrać znaczącą rolę w cenie modułów fotowoltaicznych, która powinna wyraźnie spaść w ciągu najbliższych kolejnych lat.

Magazyn energii – główne plusy instalacji

1.   Przechowywanie energii elektrycznej na później

Największą zaletą akumulatorów jest oczywiście samo magazynowanie energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne wychwytują najwięcej światła w godzinach porannych i popołudniowych, kiedy przeważnie większości z nas nie ma w domu, więc zapotrzebowanie na energię jest niskie. W związku z tym akumulator przechowuje tę energię na czas wieczorów i nocy, gdy dochodzi do jej większego zużycia.

2.   Ochrona przed awarią zasilania

Nawet przerwa w dostawie prądu nie przeszkodzi w pracy urządzeń elektrycznych. Z magazynem energii dom lub budynek firmy będzie mógł funkcjonować w normalnym trybie. Obiekt może być przez cały czas zasilany ze zgromadzonej w akumulatorze energii, którą wyprodukował system PV. Nie zapominajmy, że nie wszystkie awarie dostawy prądu trwają tylko kilka minut lub godzin. Magazyn energii może zatem uchronić przed znacznymi stratami finansowymi, na przykład z powodu zaprzestania działalności przez firmę.

3.   Możliwość niskiej taryfy

Szczególnie w miesiącach zimowych znacząca jest możliwość doładowania akumulatora przez noc, kiedy cena prądu od dystrybutora jest tańsza. W związku z tym magazyn energii jest ładowany przez noc po niższej cenie. Następnie budynek wykorzystuje zgromadzoną energię elektryczną w ciągu dnia, gdy cena z sieci byłaby wyższa.

4.   Wsparcie ekologii i środowiska

Nie można zapominać o aspekcie środowiskowym, który jest znacząco wspierany przez fotowoltaikę i magazyny energii. Energia słoneczna lub też światło słoneczne reprezentują niewyczerpalne źródło, które można wykorzystać do wytwarzania energii elektrycznej i ogrzewania wody użytkowej.

Wybierz magazyn energii z Memodo

Twoja firma planuje instalacje systemów magazynowania i szukasz wiarygodnego dostawcy komponentów? Skontaktuj się z firmą Memodo, która ma już duże doświadczenie w tej dziedzinie. Dystrybutor fotowoltaiki Memodo od wielu lat dostarcza systemy magazynowania energii w sąsiednich Niemczech, gdzie został pierwszym niezawodnym dostawcą akumulatorów. Teraz przychodzi też ze swoją wiedzą specjalistyczną do Polski.

Zapoznaj się z naszą ofertą systemów magazynowania energii.

Zapraszamy na serię bezpłatnych webinariów na temat systemów magazynowania energii.