LG RESU FLEX: nowy magazyn energii z wyjątkowym montażem

LG Energy Solution po raz pierwszy wprowadza na rynek system magazynowania energii do przydomowych instalacji PV dla 3-fazowych falowników hybrydowych. Nowy akumulator LG RESU FLEX montuje się w tzw. systemie Tetris, co daje mnóstwo nowych możliwości.

Producent LG Energy Solution prezentuje akumulator wysokiego napięcia LG RESU FLEX dla domu. Występuje w 3 różnych rozmiarach o pojemności użytkowej od 8,6 do 17,2 kWh – zobacz szczegóły. Istnieje również możliwość rozszerzenia systemu o 2 do 4 modułów bateryjnych. Nowy system baterii LG jest kompatybilny z wieloma falownikami hybrydowymi. LG zrezygnowało również z rozwiązania sztaplowego, dzięki czemu system nadaje się do montażu zarówno na podłodze, jak i ścianie. Co więcej, system można zamontować w 36 różnym kombinacjach, co znacznie zwiększa elastyczność.

Nowy LG RESU FLEX w liczbach

LG RESU FLEX posiada 2 główne elementy: jednostkę sterującą – Battery Protection Unit (BPU) oraz co najmniej 2 moduły bateryjne – Battery Module Assemblies (BMA) o pojemności 4,3 kWh. System można rozbudować do maksymalnie 4 modułów bateryjnych. Dzięki temu jego pojemność użytkowa wynosi 17,2 kWh. LG umożliwia również równoległe połączenie 2 systemów, co daje pojemność nawet do 34,4 kWh.

BMA ma napięcie 132 V. Połączone szeregowo 4 moduły baterii osiągają napięcie 508 V. Poniżej porównanie wariantów LG RESU FLEX:

LG RESU FLEX8.612.917.2
Pojemność użytkowa magazynu8,6 kWh12,9 kWh17,2 kWh
Max. wydajność ładowania/rozładowania4,3 kW6,5 kW8,5 kW
Zakres napięć192−265 V288−398 V384−531 V
Technologia ogniwNMC
Konfiguracje2 BMA, 1 BPU3 BMA, 1 BPU4 BMA, 1 BPU
Waga BPU / BMA16,5 kg / 48,9 kg

Więcej informacji o produkcie znajdziesz tutaj.

Kompatybilność LG RESU FLEX

Akumulatory LG mają być kompatybilne z 3-fazowymi falownikami hybrydowymi 4 producentów: GoodWe ET plus, Kostal Plenticore plus, Fronius Symo Gen24 plus oraz SMA. LG RESU FLEX po zakończeniu testów ma być również kompatybilny z 1-fazowym wysokonapięciowym falownikiem hybrydowym Primo Gen24 plus, jak również SMA Sunny Boy Storage 3.7-6.

Jeszcze większa kompaktowość

Moduły baterii i jednostka sterująca mają głębokość jedynie 14,8 cm. LG m.in. instaluje mniejsze ogniwa baterii JS1. W ten sposób producent tworzy niezwykle cienki system magazynowania energii.

Głębokość w porównaniu z iPhone’em 12

Prawidłowa lokalizacja LG RESU FLEX

Akumulator wysokiego napięcia jest zwykle instalowany obok falownika hybrydowego lub akumulatorowego w piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym. Akumulator można również zainstalować na zewnątrz, wyłącznie jeśli temperatura wynosi od co najmniej -10°C do maksymalnie 50°C. W temperaturach poniżej -10°C, LG RESU FLEX wyłącza się automatycznie. Należy jednak unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych. Optymalna temperatura otoczenia wynosi od 20°C do 30°C.

Montaż na podłodze

LG RESU FLEX można zamontować zarówno na podłodze, jak i na ścianie. W przypadku montażu podłogowego moduł akumulatorowy jest instalowany za jednostką sterującą. Następnie na każdej jednostce sterującej, a także na każdym module akumulatora, należy umieścić po jednym podstawowym uchwycie stojącym. Na umieszczonej najbardziej z tyłu jednostce akumulatora przykręć wspornik kątowy i zamontuj w niewielkim odstępie na ścianie. Pamiętaj, że w przypadku systemu magazynowania energii, należy zachować odstęp bezpieczeństwa rzędu 30 cm obok i 50 cm nad nim. Następnie możesz do niego przyłączyć kolejne moduły. Połączysz je ze sobą przy pomocy kabla przyłączeniowego z listwy zaciskowej umieszczonej pośrodku. Kabel będziesz mógł przeprowadzić przez przewidziane do tego celu kanały kablowe wzdłuż boków modułu. Na koniec podłącz jednostkę sterującą.

Przy pomocy opcjonalnego zestawu do montażu stojącego, magazyn energii można umieścić 13,8 cm nad podłogą, co uchroni go np. przed ewentualnym niewielkim zalaniem pomieszczenia. Dla każdego modułu akumulatorowego, a także jednostki sterującej, potrzebny jest osobny zestaw montażowy. W zestawie znajdują się rolki, które ułatwią przesuwanie akumulatora.

Montaż na ścianie

W przypadku montażu na ścianie masz do dyspozycji 36 różnych kombinacji montażu. Wystarczy dostosować kształt do warunków panujących w miejscu instalacji. O tym, jakie kształty są możliwe, można przekonać się w instrukcji szybkiej instalacji od LG. Do montażu potrzebny jest odpowiedni zestaw do montażu na ścianie. Do tego typu instalacji potrzebny jest również jeden zestaw do modułu akumulatorowego i jeden zestaw do jednostki sterującej.

W pierwszej kolejności umieść na ścianie instalacje montażowe. Poszczególne akumulatory, a tym samym zestawy montażowe muszą być ze sobą połączone bez przesunięcia. Pamiętaj o odstępie bezpieczeństwa: należy pozostawić 50 cm wolnego miejsca nad, 30 cm po lewej stronie i 15 cm pod uchwytem. Zanim umieścisz BMA i  BPU w uchwycie, przykręć kolejny tego typu element z tyłu każdego z modułów. Teraz możesz umieścić wszystkie elementy modułu w uchwytach. Na koniec podłącz moduły akumulatorowe ze sobą, używając do tego kabla przyłączeniowego z listwy zaciskowej, przy czym jako ostatni element umieść jednostkę sterującą. Także w przypadku montażu na ścianie będziesz mógł poprowadzić przez przewidziane do tego kanały kablowe wzdłuż boków modułu.

W przypadku obu typów instalacji należy następnie połączyć jednostkę sterującą z falownikiem za pomocą kabla akumulatorowego 6 mm2, kabla komunikacyjnego (CAN lub RS485) oraz kabla Ethernet. Następnie należy uruchomić LG RESU FLEX za pomocą aplikacji RESU-Monitor dla systemów Android i iOS.

Wymagania wstępne dotyczące instalacji

Aby móc zainstalować LG RESU FLEX, należy najpierw wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu certyfikacyjnym firmy LG. Szkolenie odbywa się online, więc można w nim uczestniczyć z domu lub pracy. Nie trzeba się wcześniej rejestrować. Na koniec szkolenia przystąpisz do testu online. Jeśli zdasz, możesz pobrać swój certyfikat ze strony LG i zostać certyfikowanym instalatorem akumulatorów wysokiego napięcia LG.

Wnioski

Nowy system magazynowania energii LG RESU FLEX jest uzupełnieniem dla LG RESU Prime. Po raz pierwszy LG oferuje system domowy dla 3-fazowych falowników hybrydowych. Wiele możliwości montażu sprawia, że system jest szczególnie elastyczny. LG pracuje też intensywnie nad szeroką kompatybilnością nowego produktu.

Podsumowanie

  • LG RESU FLEX występuje w 3 wariantach pojemności użytkowej i jest pierwszym przydomowym systemem magazynowania tego producenta dla 3-fazowych falowników hybrydowych.
  • 2 opcje montażu, a także zasada Tetris przy montażu na ścianie oferuje dużą elastyczność.
  • Akumulator wysokonapięciowy jest kompatybilny z falownikami wielu producentów, w tym z firmą Fronius.