Konektory solarne – porady ekspertów

Konektor solarny jest prawidłowy i pasuje – masz pewność? Konektory solarne (od zaciskania po podłączenie) są codziennością w życiu instalatora PV. Chociaż instalacja wydaje się łatwa, błąd tkwi w szczegółach. Przyłącz się do nas w poszukiwaniu wskazówek!

Pewnego razu…

…zrodził się pomysł opracowania specjalnych wtyczek i gniazdek do szybszego i łatwiejszego okablowania modułów fotowoltaicznych. Kiedy przemysł PV był jeszcze w powijakach, kable były podłączane bezpośrednio do puszek przyłączeniowych paneli. Nowe złącza przyniosły pożądane efekty, ale niestety również nowe słabe strony przez dodatkowe punkty styku (plug and press).

Konektory solarne dzisiaj

Wiele się zmieniło od czasu pierwszego pomysłu. Standardy bezpieczeństwa dzisiejszych złączy są bardzo wysokie, są one trwalsze, a montaż jest szybki. Głównym graczem w branży jest producent Stäubli Multi Contact, którego złącza MC4 od wielu lat wyznaczają standard. Na rynku jest teraz dostępnych wiele kopii tych produktów. Często wyglądają bardzo podobnie, pasują do siebie i są również oznaczone jako „kompatybilne z MC4”. Istnieje jednak pewne ryzyko.

Różni producenci oznaczają również różną produkcję, różne tolerancje i materiały. Na przykład, odpowiedzialność za połączenie z modelem innego producenta jest często całkowicie wykluczona drobnym drukiem w dokumencie gwarancji.

Problem jabłek i gruszek

Jeśli różnice w tolerancji są zbyt duże, styki konektorów mają nieodpowiednie połączenie, a tym samym zwiększa się rezystencja styku przy zastosowaniu modułów o większej mocy. Może to prowadzić do utraty mocy, powstania łuku DC i uszkodzeń pożarowych. Negatywny wpływ może mieć również komunikacja powerline przez kable DC, która jest wykorzystywana np. przez SolarEdge w optymalizatorach. Te „krytyczne połączenia” bardzo często pojawiają się na liście defektów podczas specjalistycznej oceny systemów PV.

Wyjąć, zacisnąć, zatrzasnąć

Sama instalacja również może powodować problemy. Podwójna powłoka kabla solarnego nie zawsze jest łatwa do zdjęcia przy użyciu standardowego wyposażenia elektycznego. Do wykonania połączenia zaciskowego potrzebna jest odpowiednia zaciskarka. Dławik kablowy powinien uszczelniać i zapewniać odciążenie. W tym celu pomogą właściwe narzędzia. Para szczypiec z ostrymi nożami do izolacji, oryginalna zaciskarka MC4 i mały specjalny klucz do połączeń śrubowych to nasz wybór specjalnie dla Ciebie.

Nasza konkluzja

W pełni zgadzamy się z mottem: „Nie ma nic gorszego niż złe narzędzia”, nawet jeśli chodzi tylko o podłączenie kabli solarnych. Konektory solarne mogą stanowić problem na każdym etapie instalacji, od dachu po piwnicę. Niektórzy producenci modułów, jak na przykład Longi, udzielają pisemnej zgody na wymianę oryginalnego złącza na ich złącze MC4 (na początku i na końcu stringu), oczywiście bez utraty gwarancji. Trina Solar natomiast oferuje swój odpowiednik złącza. W naszym sklepie internetowym znajdziesz zalecane akcesoria bezpośrednio do danego produktu dla lepszej orientacji. Producenci falowników lubią dołączać właściwe kontektory do swoich urządzeń. Jednak nie każdemu to odpowiada. Ważne jest, aby znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie.