• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

Pierwszy komercyjny magazyn energii - co musisz wiedzieć

Pierwszy komercyjny magazyn energii
Wiedza o fotowoltaice
Zaktualizowane 03. marca 2024
8 min. czas czytania
Marta Sawicka
Marta Sawicka

Ceny szybują w górę i wszyscy poszukujemy sposobów na zmniejszenie kosztów. Coraz więcej firm decyduje się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną, która zapewni mniejsze rachunki za prąd. W wielu przypadkach oczywistym rozwiązaniem wydaje się komercyjny magazyn energii. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy doborze pierwszego komercyjnego systemu fotowoltaicznego.

Czy komercyjny magazyn energii się opłaca?

Komercyjny magazyn energii to ogromna inwestycja i nie w każdym przypadku konieczna. Dlatego już w początkowej fazie projektowania instalacji PV, należy poznać dokładnie potrzeby klienta i stwierdzić, czy tego typu rozwiązanie spełni przynajmniej jedną z niżej opisanych funkcji:

  • Zwiększenie autokonsumpcji – komercyjne akumulatory magazynują nadwyżkę energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną i pozwala na jej zużycie w godzinach wieczornych. To umożliwia zwiększenie autokonsumpcji i obniżenie kosztów energii elektrycznej pobieranej od operatora sieci, szczególnie w czasie rosnących cen. Jest to rozwiązanie rekomendowane w firmach, które działają w trybie zmianowym pracy, a produkcja trwa do późnych godzin wieczornych lub całodobowo. W takich przypadkach poziom zużycia energii jest stabilny, co ilustruje grafika poniżej.
  • Peak-shaving – operator określa opłaty za korzystanie z sieci na podstawie maksymalnego zużycia energii elektrycznej przez dane przedsiębiorstwo. Magazyn energii kompensuje potencjalne obciążenie szczytowe i zapobiega przekroczeniu mocy umownej (zamówionej). Co w praktyce obniża rachunki za prąd i chroni przed dodatkowymi kosztami. Jest więc idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw produkcyjnych, w których znajdują się maszyny z silnikami wymagającymi bardzo dużej mocy początkowej, nazywanej również rozruchową.
  • Zasilanie awaryjne – w przypadku awarii zasilania akumulator może nadal dostarczać energię elektryczną do podstawowych technologii produkcji poprzez zapewnienie źródła rezerwowego. Zapobiega to nadmiernemu zużyciu lub uszkodzeniu urządzeń, co może nastąpić podczas niekontrolowanego wyłączenia. To rozwiązanie szczególnie istotne w przypadku przedsiębiorstw i instytucji publicznych wymagających ciągłej pracy, takich jak chłodnie, serwerownie, firmy produkcyjne itp.

Na co zwrócić uwagę przy doborze komercyjnego magazynu energii?

  • Odpowiednia identyfikacja wymagań klienta – to wydaje się oczywiste, jednak często stwarza wiele problemów. Niewłaściwa identyfikacja potrzeb klienta to strata ogromnej ilości czasu, a co za tym idzie, również pieniędzy. Pierwsza i najważniejsza zasada brzmi: komercyjne instalacje projektujemy “na wymiar”. Pomóc w tym może nasz formularz.
  • Wielkość magazynu energii - w określeniu wielkości, czy też precyzyjniej ujmując pojemność magazynu, pomoże profil zużycia energii, który firma może uzyskać od operatora sieci. Co istotne, pojemność zależy od funkcji, jaką ma spełniać magazyn energii. Na przykład w przypadku wyłącznie peak-shawing, nie ma konieczności stosowania dużego magazynu energii. Należy również pamiętać, że większość komercyjnych magazynów energii jest skalowalna. 
  • Realizacja wymaga czasu i nie tylko – nie ma konieczności tłumaczyć, że realizacja tego typu projektu wymaga znacznie więcej czasu niż instalacja rezydencjalna. Dlatego tak ważne jest właściwe informowanie klienta – każdy komercyjny magazyn energii jest dostarczany na specjalne zamówienie i musi być zainstalowany przez wykwalifikowaną firmę, która przeszła certyfikowane szkolenia danego producenta.
  • Oszczędzaj koszty dzięki odpowiedniemu falownikowi – podobnie jak w przypadku mniejszych systemów fotowoltaicznych, wybór odpowiedniego falownika odgrywa również rolę w komercyjnych systemach fotowoltaicznych. Należy upewnić się, z jakimi falownikami kompatybilny jest dany magazyn energii. Pomogą w tym m.in. bezpłatne narzędzia do planowania oferowane przez producentów.
  • Indoor czy outdoor - miejsce umieszczenia szafy bateryjnej ma ogromne znaczenie ze względów bezpieczeństwa, ale też wpływ warunków atmosferycznych na pracę baterii. Na szczęście producenci wychodzą naprzeciw żądaniom najbardziej wymagających klientów. Dziś większość komercyjnych magazynów energii posiada funkcję chłodzenia lub ogrzewania systemu, zapewniając optymalną temperaturę działania. Niektórzy producenci wprowadzili również rozwiązania, które umożliwiają instalację szafy bateryjnej na zewnątrz. 
  • Komercyjny magazyn energii bez fotowoltaiki też się opłaca – zaletami takiego rozwiązania jest np. skorzystanie z różnic w cenach prądu w taryfach nocnej a dziennej. Innymi słowy: magazyn ładuje się w nocy, gdy ceny prądu są niższe, a następnie jest wykorzystany w ciągu dnia w godzinach szczytu. Może też pełnić funkcję typowego backupu, który gromadzi energię i wykorzystuje ją wyłącznie w przypadku awarii. Przy takim rozwiązaniu wystarczy falownik wbudowany w magazyn energii.
  • Stan prawny – w Polsce istnieje obowiązek rejestracji magazynów energii o mocy pojemnościowej powyżej 50 kWh w terminie 7 dni od dnia oddania urządzenia do eksploatacji. Obowiązek prowadzenia takiego rejestru spoczywa na operatorze systemu energetycznego i to właśnie do niego należy złożyć taki wniosek.
  • Bezpieczeństwo – kolejnym kosztem systemów PV jest ochrona przeciwprzepięciowa DC lub AC. Niektóre falowniki komercyjne mają to wbudowane w standardzie. Wielu producentów oferuje również ochronę przeciwprzepięciową jako opcjonalne akcesorium, które po prostu montuje się w falowniku. To rozwiązanie jest tańsze niż zewnętrzna skrzynka z ochroną przeciwprzepięciową.

Jaki komercyjny magazyn energii wybrać?

W ofercie dystrybutora fotowoltaiki, firmy Memodo, znajdują się rozwiązania najbardziej znanych producentów takich jak GoodWe, SMA, ADS-TEC czy INTILION. Każde z nich charakteryzuje się czymś innym i spełnia inne wymagania. Aby ułatwić wybór, przygotowaliśmy również specjalny Przegląd komercyjnych magazynów energii 2024, który zawiera wszystkie najważniejsze dane techniczne.

Magazyny energii powyżej 100 kWh

Jak już było wspomniane wcześniej, komercyjne magazyny energii są skalowalne, dzięki czemu można sprostać wymaganiom nawet największych projektów. W tym przypadku szczególnie warto zwrócić uwagę na rozwiązania trzech producentów - ADS-TEC Energy Booster GSS, INTILION Scalestac oraz GoodWe Lynx C.

ADS-TEC Energy
ADS-TEC Energy PowerBooster GSS0608

W pierwszych dwóch przypadkach mowa o magazynach energii niemieckich producentów, którzy specjalizują się w dostarczaniu komercyjnych i przemysłowych rozwiązań. ADS-TEC Energy Booster posiada dwie wersje o pojemności bazowej 79 lub 112 kWh. Zakres pojemności INTILION wynosi natomiast 154 oraz 308 kWh. Obydwa rozwiązania można instalować na zewnątrz.

INTILION
INTILION scalestac 100 kW, 154 kWh z FLEPS

Komercyjne magazyny energii GoodWe z serii Lynx C (101-156 kWh) zostały zaprezentowane po raz pierwszy podczas Intersolar 2023. To pierwsze rozwiązanie znanego producenta, które pozwala realizować projekty komercyjne oraz przemysłowe. Akumulator wysokiego napięcia jest kompatybilny z hybrydowym falownikiem o mocy 50 kW serii ETC i falownikiem bateryjnym o mocy 50 kW serii BTC.

GoodWe
GoodWe Lynx C - LX C101-10
Magazyny energii do 100 kWh

SMA to kolejny znany nam wszystkim producent komponentów do przydomowych instalacji PV, który zadebiutował również w sektorze komercyjnym. Zestaw składa się z falownika SMA Sunny Tripower Storage X 30 kW lub 50 kW, SMA Commercial Energy Meter oraz szafy bateryjnej. System jest bardzo elastyczny - w jednej szafie może znaleźć się nawet do 10 modułów bateryjnych o pojemność 8 kWh, a do jednego falownika można podłączyć do 4 szaf.

SMA Wechselrichter und Speicher
SMA komercyjny system magazynowy 30

Drugim rozwiązaniem zalecanym do mniejszych projektów jest INTILION scalebloc power boost (25 kW, 73 kWh/50 kW, 73 kWh/68.5 kW, 73 kWh). Jest to system all-in-one z akumulatorem, falownikiem i wszystkimi urządzeniami peryferyjnymi. INTILION scalebloc power boost można zamontować na zewnątrz. Najważniejszą zaletą tego magazynu energii jest funkcja backup, jednakże taki projekt wymaga wcześniejszej konsultacji z działem technicznym producenta. System może być skalowalny do 1 MW.

INTILION
INTILION scalebloc power 25 kW / 73 kWh

ADS-Tec StorageRackSystem SRS2543 to kolejna propozycja nieco mniejszego magazynu energii dla biznesu. To kompletny system ze zintegrowanym falownikiem, o mocy 25 kW i pojemności 42,9 kWh. Jest to system indoor do użytku wewnętrznego, optymalny m.in. w przypadku instalacji z ładowarkami samochodowymi. 

ADS-TEC Energy
ADS-TEC Energy StoraXe SRS2543

Podsumowanie

  • Zwiększenie autokonsumpcji, peak-shaving, funkcja backup to trzy najważniejsze zastosowania magazynów komercyjnych.
  • Przy zakupie należy zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak wielkość, kompatybilność z falownikiem czy miejsce instalacji.
  • Wśród komercyjnych magazynów energii warto wyróżnić cztery marki: SMA, GoodWe, INTILION i ADS-TEC. Każdy z nich charakteryzuje się czymś innym.
To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
    Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

    Informacje o plikach cookie