Jinko Tiger – Tiling Ribbon zwiększa moc modułów

Po gepardach i łabędziach wkraczają tygrysy. Firma Jinko Solar przedstawia nową serię Tiger z modułami Jinko Tiger i Tiger Pro. Panele imponują innowacyjną technologią Tiling Ribbon, mają 9 lub 10 busbarów (BB) i osiągają rekordową wydajność. Przedstawiamy panele z tej serii.

W skrócie o Jinko Solar

Firma z Chin uważana jest za czołowego producenta paneli fotowoltaicznych na świecie, w 2019 roku wyprodukował 16,0 GW w modułach. Troska o naszą planetę i przyszłe pokolenia jest dla Jinko najwyższym priorytetem. Producent wspiera szkolenia i pomoc na miejscu, np. inwestując w programy umożliwiające rozwój usług w sektorze fotowoltaiki i ułatwiające wykorzystanie energii słonecznej.

Nowa technologia paneli Jinko Tiger

W ciągu ostatnich kilku lat Jinko bije kolejne rekordy, a ich inżynierowie nie ustają w wysiłkach. Cały czas pracują nad nowymi technologiami, w związku z tym firma Jinko niedawno wprowadziła na rynek serię modułów Tiger. Nowe moduły Tiger charakteryzują się dwoma szczególnymi cechami:

  • technologia Tiling Ribbon (TR)
  • 9 lub 10 busbarów
Specyfika serii Tiger
Specyfika serii Tiger

Technologia Tiling Ribbon (TR)

Tiling Ribbon jest metodą łączenia ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa modułów Tiger są ze sobą połączone jak gonty. Połączenie jest tworzone przez płaskie zaprasowanie, w które jest wbudowane złącze. Daje to poszczególnym ogniwom większą elastyczność i stabilność, co zapobiega powstawaniu mikropęknięć. Przejście przez złącze z jednego ogniwa do drugiego nazywa się „Ribbon”.

W poprzedniej serii modułów Jinko zastosowano kwadratowy Ribbon. Okrągły Ribbon został opracowany specjalnie dla serii Jinko Tiger, zmniejszając w ten sposób straty na przejściach ogniw. Promienie słoneczne padające na okrągły Ribbon nie są już odbijane, lecz kierowane bezpośrednio na ogniwa modułów.

Różnica pomiędzy kwadratowym a okrągłym Ribbonem
Różnica pomiędzy kwadratowym a okrągłym Ribbonem

9 i 10 busbarów

Im więcej busbarów (BB), tym lepiej – tak prawdopodobnie powiedzieli w Jinko. Obecnie na rynku możemy znaleźć głównie 5 BB, jednak Jinko z 9 BB i 10 BB wyraźnie zmierza w innym kierunku. Podczas gdy nowe moduły Tiger mają 9 BB, seria Tiger Pro ma nawet 10 BB. Dzięki krótszym przewodom straty omowe są zredukowane o 50%, co z kolei zmniejsza straty mocy podczas transmisji energii.

Zmiana odległości dzięki większej liczbie busbarów
Zmiana odległości dzięki większej liczbie busbarów

Dwa interesujące nas moduły Jinko Tiger

Różnice pomiędzy serią Jinko Tiger i Jinko Tiger Pro można znaleźć głównie w rozmiarze. Seria Tiger Pro to większe i cięższe moduły, dlatego przeznaczona jest przede wszystkim do naziemnych systemów fotowoltaicznych. Moduły Tiger przeznaczone są dla sektora prywatnego. Ponadto obie serie łączy innowacyjna technologia TR. Szczególnie interesujące są dla nas moduły Tiger Pro 60 TR 445 W i Tiger 60 TR 365 W, ponieważ opierają się na technologii półogniw TR i mają 12-letnią gwarancję na produkt i 25-letnią liniową gwarancję na wydajność.

Oto cechy obu modułów:

Tiger 60 TR 365 WTiger Pro 60 TR 445 W
365 W445 W
Technologia 9 busbarówTechnologia 10 busbarów
Sprawność modułu: 20,96 %Sprawność modułu: 21,01 %
Czarna ramaCzarna rama
1.500 V IEC certyfikatNiski koszt produkcji energii elektrycznej
Obciążenie śniegiem 5400 Pa / Obciążenie wiatrem 2400 PaObciążenie śniegiem 5400 Pa / Obciążenie wiatrem 2400 Pa
Wymiary: 1.692x1029x30 mmWymiary: 1.8868x1134x30 mm
Waga: 19,3 kgWaga: 24,2 kg
Długość kabla: (+) 290 mm, (-) 145 mm 
Temperaturowy współczynnik mocy PMPP -0,35% / ° C 

Co więcej, na czele serii Tiger Pro znajduje się panel o mocy 580 W przeznaczony do naziemnych systemów PV, który jest obecnie sprzedawany jako najpotężniejszy moduł fotowoltaiczny na rynku.

Nasza ocena modułów Jinko Tiger

Uważamy, że nowe moduły serii Jinko Tiger, a zwłaszcza modele Tiger 365 W i Tiger Pro 445 W, są bardzo interesujące. Tiger 365W jest odpowiedni przede wszystkim dla właścicieli domów, którzy chcą wypełnić niewielką powierzchnię dachu i jednocześnie wyprodukować jak najwięcej energii. Dzięki technologii Tiling Ribbon Jinko osiąga rekordowy poziom wydajności poprzez swoją serię Tiger.

Rozwój nowych technologii modułów nie pozostaje w tyle. W związku z tym wielu naukowców pracuje obecnie nad nowymi technologiami zwiększającymi wydajność paneli. Na przykład zespół badawczy z University of York (Wielka Brytania) uchwycił znacznie więcej światła za pomocą swoich ogniw słonecznych, wytrawiając w silikonowym ogniwie słonecznym wzór szachownicy z przypadkowymi obrotami w powtarzającym się wzorze na głębokości jednego mikrometra. Gdyby był to przełom w wydajności, ogniwa słoneczne mogłyby wkrótce być ponad dwukrotnie wydajniejsze, cieńsze, a przez to tańsze w produkcji. Możliwości paneli fotowoltaicznych są zatem dalekie od wyczerpania.

Podsumowanie

  • Okrągłe Tiling Ribbony zapobiegają powstawaniu mikropęknięć i zmniejszają straty przy przejściach między ogniwami poprzez „przekierowanie“ promieni słonecznych.
  • Z 9 lub 10 BB straty omowe są o 50% niższe dzięki krótszym łączom, co zmniejsza straty podczas transferu mocy.
  • Jinko Tiger 365 W polecamy szczególnie właścicielom domów z niewielką powierzchnią dachu, którzy chcą go jak najlepiej wykorzystać.

Zobacz produkty z serii Jinko Tiger na naszym portalu B2B.