Fronius Tauro: Falownik do dużych projektów fotowoltaicznych

W lipcu firma Fronius wprowadziła na rynek falownik Fronius Tauro do komercyjnych systemów PV z hasłem „Hard shell, smart core”. Przeprowadziliśmy wywiad z Maximilianem Neuhausem z działu Sales System Technology firmy Fronius Germany, aby dowiedzieć się, co kryje się pod tym hasłem, a co istotniejsze, czego można się spodziewać po nowym falowniku.

Memodo: Jakie cechy posiada nowy falownik Fronius Tauro?

Maximilian Neuhaus: Stworzyliśmy urządzenie dla instalacji fotowoltaicznych o mocy większej niż 50 kW. Na rynku jest dostępny Fronius Tauro Eco o mocy 50, 99 lub 100 kW. Drugim oferowanym przez nas modelem jest Fronius Tauro o mocy 50 kW. Posiada 3 MPP trackery, natomiast model Eco wyposażony jest w jeden MPP tracker. Oba komercyjne inwertery mają pozostawioną przestrzeń w obudowie, co pozwala na realizację różnych opcji instalacji.

Opcja łańcuchowego łączenia AC (ang. AC daisy chaining) pozwala zainstalować kolejne falowniki (maksymalna moc do 200 kW), bez konieczności użycia dodatkowych podrozdzielnic AC. To rozwiązanie zmniejsza koszty BOS oraz niweluje wydatki na okablowanie.

Dzięki podwójnej ścianie konstrukcji i technologii aktywnego chłodzenia urządzenie może być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych nawet przy temperaturze otoczenia 50°C, bez konieczności zastosowania dodatkowego zadaszenia. System chłodzenia wraz z podwójną ścianą tworzy stały bufor powietrza. Zimne powietrze jest zasysane przez wentylatory, a ciepłe wypychane przez podwójną ścianę.

System chłodzący Fronius Tauro

System chłodzący Fronius Tauro

Z punktu widzenia projektowania systemu, Fronius Tauro można umieścić bezpośrednio na terenie farmy fotowoltaicznej obok paneli. Średnica kabla prądu stałego może wynieść aż do 95 mm2, co pozwala na pokonywanie dużych odległości. Daje to możliwość zainstalowania urządzenia o zoptymalizowanej wydajności bezpośrednio w punkcie zasilania. Fronius Tauro może być również zainstalowany całkowicie poziomo. Sprawdza się to szczególnie w przypadku płasko położonych paneli – wówczas falownik nie rzuca cienia. Możliwe jest także łączenie ze sobą różnych falowników firmy Fronius.

Memodo: Co kryje się pod hasłem „hard shell, smart core”?

Nasza koncepcja chłodzenia to „hard shell”, które sprawia, że Fronius Tauro jest odporny na najbardziej niesparzające warunki atmosferyczne. „Smart core” odnosi się do komunikacji danych, którą w pełni zintegrowaliśmy z urządzeniem. Oznacza to, że nie są wymagane żadne kolejne aktualizacje.

Przewidziana jest również standardowa zintegrowana ochrona przeciwprzepięciowa typu 1+2 oraz miejsce na dodatkowe komponenty w obudowie. Często na obiektach przemysłowych montuje się ochronę odgromową. Jeśli później na tym dachu powstaje instalacja PV, zdarza się, że nie ma możliwości zachowania odstępów pomiędzy fotowoltaiką a instalacją odgromową. Falownik musi wtedy być w stanie przewodzić prąd piorunowy. Można to osiągnąć tylko za pomocą ochronnika przepięciowego typu 1. Co więcej strefa klienta firmy Fronius również jest „smart”. Można tam między innymi dodać funkcje, takie jak pomiar sieci za pomocą inteligentnego licznika.

Memodo: Do jakich typów instalacji przeznaczony jest Fronius Tauro?

Tauro jest idealny do optymalizacji własnego zużycia energii, zarówno w sieci średniego i niskiego napięcia, jak i w instalacjach przemysłowych i naziemnych. Nawet jeśli chcemy zamontować stację ładowania jako dodatek do istniejącej instalacji fotowoltaicznej lub dodać system grzewczy, Tauro doskonale się w tych przypadkach sprawdzi. Zasadniczo chcemy tworzyć długoterminowe rozwiązania, we wszystkich gałęziach branży PV.

Memodo: Czy ma Pan jakieś wskazówki dotyczące instalacji i uruchomienia?

Jeśli przyjrzeć się bliżej całkowitej inwestycji w system PV, inwerter stanowi około 10% kosztów, ale te 10% ma 100% wpływu na ogólną wydajność systemu. Im mniejsze straty AC, tym większa wydajność. Liczy się lokalizacja inwertera, odpowiedni przekrój przewodów, jednostka komunikacyjna i wiele innych czynników w kontekście całego okresu eksploatacji systemu.

Komponenty należy dobrać tak, aby zoptymalizować wydajność. Potrzebne jest również zapewnienie odpowiedniej obsługi. W przypadku Fronius Tauro wymiana modułu mocy nie wymaga demontażu i transportu całego falownika. Jednostki komunikacyjne urządzeń Fronius Tauro i Fronius GEN24 są takie same, więc wiele procedur jest już zapewne znanych. Przestrzeń w urządzeniu daje swobodę podłączenia nawet w przypadku dużych przekrojów.

Memodo: Co jeszcze warto wiedzieć?

Kontynuując tradycję firmy Fronius, zadbaliśmy o łatwą wymianę komponentów, a w szczególności modułów mocy. Tauro jest dostarczany z systemem drzwi skrzydłowych, w których zintegrowane są jednostki zasilające. Wystarczy odłączyć kable, otworzyć drzwi jednostki zasilającej, wyjąć ją i podłączyć nową jednostkę. Następnie należy podłączyć kable i przykręcić urządzenie z powrotem.

Tauro możne bez problemu zainstalować jedna osoba, urządzenie waży około 27 kg. Gwarancja na produkt wynosi 2 lata i można ją bezpłatnie przedłużyć do 5 lat, rejestrując się na stronie Fronius Solar.web. Okres gwarancji powinien być zawsze dostosowany do sposobu wykorzystania urządzenia. Za dodatkową opłatą możliwe jest udzielenie do 20 lat gwarancji. Nasza infolinia wsparcia technicznego z przyjemnością odpowie na wszelkie pytania. Nasz profesjonalny zespół organizuje również szkolenia dotyczące wielu praktycznych zagadnień serwisowych, ponieważ uważamy, że najlepiej uczyć się poprzez działanie.

Video produktowe Fronius Tauro – Hard shell, smart core:

Obrazek tytułowy: © Fronius