Fronius Gen24: Droga do 24 godzin słońca

Słońce na twojej twarzy, słońce w twoim sercu, a teraz również słońce w twojej piwnicy? Według firmy Fronius oraz nowej serii falowników hybrydowych, nawet przez 24h. Pokażemy, z jakimi nowościami i ulepszeniami przyszedł producent w urządzeniach Gen24 Plus.

Fronius pokrótce

Od 1945 roku firma Fronius prowadzi badania i opracowuje systemy monitorowania i sterowania energią elektryczną dla technologii spawania, fotowoltaiki i technologii ładowania akumulatorów. Są to również trzy gałęzie sprzedaży austriackiej firmy. Fronius oznacza jakość, nazywa siebie liderem innowacji i jest reprezentowana przez 24 oddziały na całym świecie. Spółka od kilku lat oferuje kompletne systemy fotowoltaiczne do magazynowania i zużywania własnej energii elektrycznej.

Co dalej…

Cały rynek branży PV z niecierpliwością czeka na nową generację hybrydowych systemów magazynowania energii – Fronius GEN24. Austriaccy specjaliści znani są nie tylko z obszernych i wiarygodnych testów, ale również z jakości wysokiego poziomu. Nikt nie spodziewał się ogólnoświatowej pandemii, która miała również wpływ na datę premiery produktów Fronius GEN24. Zacznijmy od serii Symo GEN24. Systemy te mają klasy mocy AC 6 kW, 8 kW lub 10 kW. Poprzednia seria hybrydowa utrzyma swoją pozycję w segmencie 3 kW – 5 kW do końca roku. Następnie, asortyment uzupełniają urządzenia Fronius Primo GEN24, które będą dostępne na wiosnę/lato 2021 roku.

Ważne cechy techniczne Symo GEN24:

 • Klasy mocy AC: 6/8/10 kVA
 • Połączenie: 3-fazowe
 • 2 MPP-trackery
 • Zakres napięcia wejściowego: 80 – 1000 V
 • Oddzielne podłączenie wysokonapięciowych akumulatorów
 • Maksymalna wydajność ładowania i rozładowania akumulatora: 6,0 / 8,0 / 10,0 kW
 • Zintegrowane podstawowe zasilanie awaryjne PV-Point
 • Kompletny pakiet interfejsów
 • Emisja hałasu: do 47 dB
 • Sprawność: 97,7 – 97,9%
 • Stopień ochrony: IP 66
 • Wymiary: 594 x 527 x 165 mm (wys. x sz. x gł.)
 • Waga: 25 kg

Co potrafi Fronius GEN24?

Wizja producenta falowników Fronius to „24 godziny słońca”. Wyposażenie nowych produktów jest odpowiednio wydajne i obszerne. Poprzednia seria miała tylko 1 MPP tracker do podłączenia modułu, teraz w wersji GEN24 zwiększono liczbę na 2 MPPT. W pełni wyposażony jest również nowy moduł komunikacyjny Fronius Pilot.

Teraz podłączysz też akumulator: Firma Fronius zatwierdziła już zgodność z nowymi wysokonapięciowymi systemami magazynowania energii BYD Premium HVS i HVM. Duży plus w wydajności, szczególnie w przypadku systemów hybrydowych.

Fronius Gen24 kompatybilny z BYD HVS i HVM
Fronius Gen24 jest obecnie kompatybilny z BYD HVS i HVM

Kompatybilność z akumulatorami:

Wkrótce zostanie rozszerzona o kolejnych producentów.

U systemów hybrydowych nie powinno zabraknąć również sprawdzonego urządzenia przełączającego do zasilania rezerwowego, zwłaszcza na „24 godziny słońca”. Standardowe wyposażenie GEN24 obejmuje również PV-Point – awaryjne połączenie 230 V z bezpośrednim zasilaniem z PV i akumulatora.

Sieć wyłączona = GEN24 włączone

Funkcje zasilania awaryjnego i rezerwowego są teraz wyraźną koniecznością w systemach hybrydowych, jednak najlepiej obie razem. Teraz, więc zaczyna być ekscytująco. Nowa seria GEN24 firmy Fronius ma w standardzie funkcję PV-point, czyli podłączenie zasilania awaryjnego 230 V, które jest zasilane z fotowoltaiki i akumulatorów – razem lub oddzielnie. Tak, zasilanie awaryjne jest możliwe również bez akumulatora. Wygodniejsza wersja jest już znana jako 3-fazowy system zasilania awaryjnego z oddzielnie dostępnym urządzeniem przełączającym.

Porównanie danych technicznych falowników z serii GEN24

 Symo GEN24 PlusPrimo GEN24 Plus
Przyłączenie do sieci3-fazowe 230/400 V1-fazowe 230 V
Zakresy mocy6 / 8 / 10 kW3 / 3.6 / 4 / 4.6 / 5 / 6 kW
Ilość MPP-trackerów22
Zakres napięć wejściowych80 V – 1000 V65 V – 600 V
Stopień ochronyIP 66IP 66
Wymiary (wys. x sz. x gł.) / waga594 x 527 x 165 mm / 25,0 kg
528 x 474 x 164 mm / 16,6 kg

Pięć powodów, dla których warto wybrać falownik z serii Gen24:

 1. Wbudowana funkcja zasilania rezerwowego.
 2. Niezwykle prosta instalacja.
 3. Maksymalny stopień zużycia i zasilania własnego.
 4. Falownik hybrydowy z technologią Multi Flow.
 5. Oszczędność kosztów.

Nasze podsumowanie

Pomimo długiego oczekiwania na nową serię, firmie Fronius udało się stworzyć wszechstronny i skuteczny system. Wiele z jego cech już znamy, ale jak to często bywa, w rezultacie otrzymana jest unikalna kombinacja. Wszystkie interfejsy i funkcje do wszechstronnego zastosowania są już w zestawie, a ponadto nowe wysokonapięciowe systemy magazynowania, specjalny PV-Point i możliwość zasilania rezerwowego. Tak więc, 24 godziny słońca – nadchodzimy!

Zapraszamy na webinaria na temat falowników z serii GEN24 Plus.