Fotowoltaika w 2022 roku – podsumowanie, nowości i prognozy

O tym, że rok 2021 był dla branży odnawialnych źródeł energii przełomowy, nie trzeba nikogo przekonywać. Popyt na instalacje fotowoltaiczne wzrósł kilkukrotnie w stosunku do ostatnich lat, przy jednoczesnym problemie z dostępnością produktów oraz ogólnym wzroście cen. Jednocześnie pojawiały się nowe ustawy i plany, które odbiły się na rynku OZE jeszcze zanim weszły w życie. Międzynarodowy dystrybutor fotowoltaiki Memodo podsumował poprzedni rok oraz zdradził, co czeka nas na początku 2022 roku.

Kiedy fotowoltaika wchodziła na rynek Polski, branża OZE była w rozkwicie. Instalacje powstawały w zadziwiającym tempie, a farmy fotowoltaiczne zdobyły popularność, jakiej nikt się nie spodziewał. Rok 2021 przyniósł jednak wiele zmian, które nie pozostały bez wpływu na całą branżę. Podczas gdy kolejne gospodarstwa domowe decydowały się na energię ze słońca, wśród instalatorów zawrzało – wszystko przez nowe ustawy i zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Czy to oznacza, że fotowoltaika już się nie opłaca? Nie, choć było wielu, którzy próbowali przekonać do tego opinię publiczną. Końcówka roku 2021 to nie tylko zmiany w systemie rozliczania właścicieli instalacji fotowoltaicznych, ale również zapowiadane od dawna, wysokie podwyżki cen prądu. Średnie gospodarstwo domowe może spodziewać się rachunków wyższych o ok. 24%! Potwierdza to tylko scenariusz, o którym mówią dziś już wszyscy – ceny prądu wciąż będą rosły, dlatego jedynym rozsądnym wyjściem na uniknięcie podwyżek, jest inwestycja w energię ze źródeł odnawialnych.

Rok 2021 w Memodo

Rok 2021 był trudny również dla dystrybutorów fotowoltaiki. Problemem była ograniczona dostępność komponentów, ogólny wzrost cen oraz utrudnienia w transporcie międzynarodowym. Jak z tą sytuacją poradziła sobie firma Memodo?

Chociaż na polskim rynku działamy stosunkowo od niedawna, doświadczenie zdobywane przez lata na rynkach zagranicznych, pozwoliło nam zakończyć ten trudny rok z zadowalającym wynikiem. Jednak z uwagi na wciąż niestabilną sytuację, warto planować swoje zakupy i rezerwować wybrane komponenty z wyprzedzeniem – podkreśla Jonas Kasal, Technical Director Memodo.

Fotowoltaika – jak będzie wyglądał rok 2022?

Wiemy już, że zapowiadane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wejdą w życie dopiero w kwietniu 2022 r., a nie jak pierwotnie zapowiadano – w styczniu. Oznacza to, że decydując się na instalację fotowoltaiczną do końca marca, nadal można liczyć na rozliczenie w „starym” systemie net meteringu. Nie oznacza to jednak, że w kwietniu branża fotowoltaiczna po prostu przestanie się rozwijać, wręcz przeciwnie. Eksperci ocenili, że kluczem do zwiększenia opłacalności fotowoltaiki będzie zwiększona autokonsumpcja – im wyższa autokonsumpcja, tym niższe będą rachunki za prąd. Na popularności zyskają również magazyny energii, których potencjału do tej pory nie wykorzystywano w pełni.

Memodo – jakość i innowacja 

W 2022 roku Memodo postawiło na wprowadzenie do oferty kolejnych produktów, dzięki którym możliwe będzie zrealizowanie nawet najbardziej wymagających inwestycji. Dystrybutor nawiązał kolejne współprace, m.in. z producentami marek Meyer Burger, Sunways, Pylontech czy EGing.  Już w pierwszym kwartale dostępne będą też najnowsze komponenty znanych partnerów takich jak Jinko czy SolarEdge.

  • Moduły Jinko 445 Wp – to kolejna propozycja modułu fotowoltaicznego Jinko o jeszcze wyższej mocy. Główne zalety Jinko 445 Wp to: Technologia Tiling Ribbon, Multi-Busbar, ogniwa Half Cell oraz 25-letnia liniowa gwarancja na moc. Moduł posiada czarną ramę i jest odpowiedni także w przypadku mniejszych instalacji przydomowych. Od teraz moduły dostępne są również w ofercie Memodo, warto jednak dokonać wcześniejszej rezerwacji.
Jinko 445 Wp
  • System magazynowania energii – trójfazowe falowniki hybrydowe Sunways + baterie Pylontech – od 2022 roku firma Memodo stała się oficjalnym dystrybutorem produktów Sunways. W ofercie znalazły się trójfazowe falowniki hybrydowe – Sunways 8 kW oraz Sunways 10 kW. Falowniki są kompatybilne z bateriami Pylontech, których największą zaletą jest system skalowania. Zapewnia elastyczne konfiguracje od 144V do 336V i pojemności od 10,65 kWh do 24,86 kWh.
System magazynowania energii
System magazynowania energii – trójfazowe falowniki hybrydowe Sunways + baterie Pylontech
  • Optymalizatory i falowniki SolarEdge – nowe optymalizatory SolarEdge serii S o maksymalnym natężeniu 14,5 A są odpowiednie dla wszystkich modułów o mocy do 440 W. Optymalizatory montowane bezpośrednio na modułach są kompatybilne ze wszystkimi falownikami SolarEdge.
Optymalizator SolarEdge S440 + falownik SolarEdge SE50K MC4
  • Moduły Meyer Burger – flagowy produkt szwajcarskiego giganta. Opracowywane w Szwajcarii, produkowane wyłącznie w Niemczech. Firma stawia na zrównoważony rozwój: panele generują niski ślad węglowy, a także podlegają recyklingowi. Co ważne, producent daje 25 lat gwarancji na produkt i wydajność.
Moduł Meyer Burger

Interesuje Cię któryś z wymienionych produktów? Nie zwlekaj i dokonaj rezerwacji już teraz na portalu B2B memodo.pl!

Chcesz być na bieżąco?


dołącz do newslettera Memodo i nie przegap informacji o nowych produktach, a także darmowych webinarach i wyjątkowych promocjach. 

Zapisz się na najbliższe webinary i dowiedz się więcej o najnowszych produktach Memodo:

– 19.01.2022 r., godz. 10.00 – moduły fotowoltaiczne Meyer Burger

– 26.01.2022 r., godz. 10.00 – trójfazowe falowniki hybrydowe Sunways