Fotowoltaika w 2022 roku – podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że rok 2022 był naprawdę trudny, szczególnie dla mieszkańców Europy. Zawirowania spowodowane sytuacją na świecie nie ominęły też przedsiębiorstw. Było to odczuwalne także na rynku fotowoltaiki. Z czym borykała się branża odnawialnych źródeł energii w Polsce i na świecie? I co przyniósł rok 2022 dla Memodo?

Fotowoltaika w 2022 na świecie

Sytuację na światowym rynku PV w mijającym roku można w największym skrócie określić jako napiętą. Przede wszystkim we znaki dawały się trudności w dostępie do komponentów. Jednocześnie widoczny już w 2021 roku duży popyt na systemy fotowoltaiczne stał się większy niż kiedykolwiek. Zaowocowało to wysokimi cenami produktów – paneli fotowoltaicznych, magazynów energii oraz systemów montażowych i akcesoriów.

Co więcej, sytuacja była i jest bardzo nieprzewidywalna. Na każdym kroku zauważalne są ogromne zakłócenia i opóźnienia w łańcuchach dostaw. W dodatku trudno je przewidzieć – nawet z wyprzedzeniem zaledwie kilku godzin. Odbija się to zarówno na producentach, jak i dystrybutorach i instalatorach, którzy mają trudności z wywiązywaniem się ze zobowiązań i dostarczaniem produktów i usług w wyznaczonych terminach.

Przyczyny problemów

Przyczyn tej sytuacji było kilka, dlatego tak trudno jest przywrócić względną stabilizację na rynku. Zmniejszenie dostępności komponentów i będący jej skutkiem wzrost cen jest nadal odczuwalną konsekwencją pandemii i załamania się łańcuchów dostaw w jej trakcie. Szczególnie zauważalne jest to w przypadku układów scalonych, półprzewodników i elementów sieci.

Trudności z dostępnością produktów są też bezpośrednią konsekwencją wojny w Ukrainie oraz sankcji nałożonych na Rosję. Ta ostatnia jest bowiem głównym dostawcą także miedzi, niklu i aluminium, niezbędnych do produkcji komponentów.

Skoro zaś mowa o pandemii – nie należy zapomnieć, że nadal ma ogromny wpływ na branżę PV. Co prawda w Europie obostrzenia zostały w większości zniesione, niemniej np. na terenie Chin są one bardzo skrupulatnie przestrzegane. To również prowadzi do częstych przesunięć terminów dostaw, a sytuacja jest niezwykle dynamiczna.

Wyższy popyt na OZE

Zwiększenie popytu na rozwiązania pozwalające na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych trudno, rzecz jasna, traktować w kategoriach problemu. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na dostępność komponentów, gotowych produktów oraz usług.

Jednym z powodów takiego stanu rzeczy są zmiany klimatyczne i związana z nimi polityka UE. Obecnie coraz większy nacisk kładzie się na dywersyfikację źródeł energii oraz pozyskiwanie jej w sposób możliwie ekologiczny.

Również sytuacja międzynarodowa ma tutaj ogromne znaczenie. Biorąc pod uwagę, że Rosja należy do najważniejszych dostawców surowców energetycznych (węgla, gazu ziemnego, ropy naftowej), nałożone na nią sankcję stanowią ogromny problem. Uniezależnienie się od dostaw z Rosji stanowi fundament bezpieczeństwa energetycznego.

Branża PV w Polsce

2022 rok przyniósł zmiany w programie Mój Prąd. Czwarta już odsłona programu, w odróżnieniu od poprzednich, wreszcie uwzględniła dodatkowe fundusze na magazyny energii, pompy ciepła oraz inteligentne systemy zarządzania energią.

Mój Prąd 4.0 cieszył się jednak początkowo znacznie mniejszym zainteresowaniem niż poprzednie edycje. Główną przyczyną była zmiana zasad rozliczania fotowoltaiki na tzw. net-billing oraz znaczny wzrost cen komponentów, który odnotowujemy na całym świecie. Sytuacji nie ułatwiają wspomniane wcześniej problemy z dostępnością. Być może ostatnia decyzja o zwiększeniu dotacji w ramach Mój Prąd 4.0 poprawi sytuację. Pisaliśmy o tym w artykule Czwarta edycja programu Mój Prąd – nowe zasady.

Zmiany te, podobnie jak wprowadzenie dofinansowań do magazynów energii i pomp ciepła, mają stanowić zachętę do zwiększenia autokonsumpcji prądu. Przy obecnej sytuacji wydaje się, że trend dotyczący popularności systemów magazynowania energii nie tylko utrzyma się, ale będzie jeszcze silniejszy.

Rok 2022 w Memodo

Rok 2022 przyniósł dużo zmian również w Memodo. W naszej ofercie pojawił się szereg nowych produktów. Nawiązaliśmy też współprace z nowymi producentami. Rozszerzyliśmy także działalność na kolejne rynki europejskie.

Od niedawna w naszej ofercie znalazły się produkty marki Solis. To jeden z największych producentów falowników na świecie, który specjalizuje się w inwerterach stringowych. Kolejną nowością są systemy magazynowania energii Jinko Solar, producenta, którego znaliśmy dotychczas z produkcji modułów. Nowe produkty Jinko Solar będą w naszych magazynach już na początku 2023 roku.

Na uwagę zasługują także nowe produkty marek od dawna obecnych w naszej ofercie. Przykładem są wysokonapięciowe magazyny energii GoodWe Lynx Home F o modułowej konstrukcji, będące kolejnym krokiem tego producenta w stronę rozwiązania “all in one”. To wydajne urządzenia wyróżniające się prostą instalacją typu Plug-and-Play, kompatybilne z falownikami hybrydowymi z serii ET i EH.

Dostosujemy się również do panujących trendów. Dlatego Memodo oferuje wszystkie niezbędne komponenty do komercyjnych instalacji. Począwszy od możliwości zakupu kontenerowych ilości modułów EGing 540 Wp i Jinko 560 Wp, po szeroki wybór komercyjnych falowników i magazynów energii. Warto zwrócić uwagę na popularny falownik Sungrow SG125CX-P2. Już wkrótce w naszej ofercie pojawi się także nowy BYD Battery-Max Lite.

Wnioski

W 2022 roku mierzyliśmy się zarówno z wyzwaniami będącymi konsekwencją wydarzeń z lat ubiegłych, jak i zupełnie nowymi. Jednocześnie już teraz można zauważyć, że perspektywy dla rynku PV są naprawdę obiecujące. Wszystko na to wskazuje, że w roku 2023 również możemy liczyć na dalszy rozwój gałęzi związanej z magazynowaniem energii. Warto też większą uwagę zwrócić na komercyjne rozwiązania, których popularność rośnie na całym świecie.

Podsumowanie

  • W 2022 roku borykaliśmy się z wieloma trudnościami m.in. związanymi z dostępnością produktów i wzrostem cen;
  • Zmiany w regulacjach, nowe dofinansowania oraz sytuacja geopolityczna będą sprzyjać rosnącej popularności systemów magazynowania energii;
  • Memodo aktywnie walczy z istniejącymi utrudnieniami na rynku oraz przewiduje nadchodzące trendy, wprowadzając do swojej oferty nowe rozwiązania znanych i sprawdzonych producentów.