Falownik hybrydowy Solis – dlaczego warto go wybrać

Grono producentów dostępnych w Memodo znów się powiększyło! Nawiązaliśmy współpracę z Solis – jednym z największych i najbardziej doświadczonych producentów falowników na świecie, specjalizującego się przede wszystkim w falownikach stringowych. Marka odgrywa też coraz większą rolę na rynku przydomowych magazynów energii. W ostatnim czasie miała miejsce premiera nowego produktu od Solis – trójfazowego falownika hybrydowego Solis S6. Co musisz wiedzieć na jego temat?

Falownik hybrydowy Solis – zalety

Trójfazowy falownik hybrydowy Solis S6 może być wyposażony w 3 lub 4 trackery MPP, dzięki czemu możliwa jest jeszcze większa elastyczność przy projektowaniu instalacji PV. Można więc podłączyć do niego do 4 łańcuchów modułów, a także dodatkowo magazyn energii, który ma oddzielne przyłączenie.

Dodatkowo dla jeszcze większego poziomu bezpieczeństwa urządzenie wyposażone zostało w możliwość aktywacji wykrywania łuku elektrycznego (AFCI). Jeżeli w szeregu ogniw wystąpi wyładowanie elektryczne, system fotowoltaiczny zostanie wyłączony, zapobiegając wybuchowi pożaru.

Przy prądzie wejściowym 16 A falownik jest kompatybilny z nowoczesnymi modułami o wysokiej wydajności, umożliwiając efektywne wykorzystanie wytworzonej energii. Maksymalny prąd zwarciowy (Isc) wynosi 24 A. Musi być zawsze wyższy niż prąd modułu.

Zasilanie awaryjne

Falowniki hybrydowe Solis S6 mogą być używane w różnych trybach pracy. Urządzenie może współpracować z magazynami energii w celu optymalizacji autokonsumpcji. Może działać w trybach off grid i sieciowym. Ponadto obsługuje do 10 jednostek w pracy równoległej i wejście generatora. Dlatego to idealne rozwiązanie dla małych i średnich komercyjnych systemów magazynowania energii.

Najważniejsze parametry falowników hybrydowych Solis:

Falownik hybrydowy Solis 5K 6K 8K 10K
Moc znamionowa prądu przemiennego 5 kW 6 kW 8 kW 10 kW
Całkowita liczba trackerów MPP / połączeń string 3/3 4/4
Fazy 3-fazowy
Możliwość podłączenia magazynu energii Tak
Maksymalna moc w trybie zasilania awaryjnego 8kVA, 60s 9,6kVA, 60s 12,8kVA, 60s 16kVA, 60s
Liczba połączeń magazynu energii 1
Maksymalna moc ładowania/rozładowania akumulatora* 5 kW 6 kW 8 kW 10 kW
Funkcja wykrywania łuku (AFCI) Tak*
Skład zestawu • 4 wtyczki PV stabilne MC4 (4-6 mm2)
• 1 złącze akumulatora (10-16 mm2)
• 1 wtyczka zasilania AC (krótka)
• 1 wtyczka bezpiecznika AC (długa)
• wspornik i śruby
• Licznik Eastron SDM630MCT 3 przekładniki prądowe
• 8 portów RJ45
• 1 antena Bluetooth
• Moduł Wi-Fi
Klasa ochrony IP66
Waga 32,6 kg
Gwarancja 5 lat
Planowana kompatybilność • BYD HVM
• BYD HVS

Falownik hybrydowy Solis – instalacja i uruchamianie

Instalacja urządzenia zaczyna się od przymocowania do ściany znajdującego się w zestawie wspornika ściennego. Wybierając miejsce, w którym urządzenie ma być zainstalowane, należy pamiętać o konieczności pozostawienia wolnej przestrzeni o szerokości min. 50 cm wokół falownika oraz magazynu energii.

W zestawie znajduje się też 3-fazowy inteligentny licznik z 3 przekładnikami prądowymi oraz moduł WiFi. Uruchomienie przebiega za pomocą dedykowanej aplikacji SolisCloud, choć możliwe jest też przez Bluetooth.

W trakcie wstępnej konfiguracji urządzenia ustawiane są tryby pracy, czas, kod sieci oraz opcje magazynu energii i licznika. Aplikacja SolisCloud pozwala też na monitorowanie i konfigurowanie pracy urządzenia.

Oprócz falowników hybrydowych, Solis oferuje też szeroki wybór inwerterów fotowoltaicznych od 0,6 do 255 kW. Urządzenia te również wyposażone są w funkcję AFCI; są też kompatybilne z nowoczesnymi modułami o wysokiej wydajności.

Falownik Solis S5 3P również w Memodo

Stworzone z myślą o systemach domowych trójfazowego fazowe falowniki fotowoltaiczne S5 wyróżniają się kompaktową konstrukcją oraz stosunkowo niską wagą – od 17,8 do 20 kg.

Na uwagę zasługuje także łatwa instalacja oraz konserwacja falowników Solis. Podobnie jak w przypadku urządzeń hybrydowych, inwerterami Solis PV można sterować przy pomocy aplikacji SolisCloud. Dzięki technologii automatycznego stabilizowania napięcia w złych warunkach należą one do urządzeń wyjątkowo bezpiecznych.

Azjatycki tygrys

Marka Solis założona została w Chinach przez firmę Ginlong Technologies. Od swojego powstania w 2005 roku zajmuje się tworzeniem rozwiązań dla różnych sektorów rynku energii słonecznej. Dostarcza uznane na całym świecie falowniki stringowe zarówno do użytku domowego, jak i komercyjnego. Firma jest numerem 1 wśród producentów falowników z Azji. 1- oraz 3-fazowe falowniki Ginglong są powszechnie stosowane na całym świecie – od 2015 roku znajdują się nawet na paryskiej Wieży Eiffla.

Solis to marka, która zwraca szczególną uwagę na odpowiedzialność społeczną oraz dbałość o ekologię na każdym etapie produkcji i dystrybucji urządzeń – od projektowania, poprzez zarządzanie łańcuchem dostaw, po zużycie energii i zrównoważoną gospodarkę odpadami. W celu ograniczenia lub wyeliminowania szkodliwych substancji ze swoich produktów wykorzystują do ich tworzenia ekologiczne materiały. Projekty są dopracowywane w taki sposób, by zminimalizować zużycie materiałów, a ewentualne odpady mogły być poddane recyklingowi. Doskonale wpisuje się to nie tylko w aktualne trendy w dziedzinie zrównoważonej produkcji, ale i samą ideę fotowoltaiki jako rozwiązania przyjaznego środowisku.

Wnioski

  • falownik hybrydowy Solis to nowość nie tylko w Memodo, ale i na rynku europejskim w ogóle. Wśród nowości znajduje się między innymi hybrydowy falownik S6.
  • falownik hybrydowy Solis S6 wyposażony jest w 3 lub 4 trackery MPP, funkcję bezpieczeństwa AFCI oraz urządzenia przełączające do zasilania awaryjnego,
  • Solid oferuje także szeroki wybór falowników stringowych; uruchamianie oraz monitorowanie pracy wszystkich urządzeń jest bardzo łatwe dzięki specjalnej aplikacji SolisCloud.